Meral Akşener'den Berat Albayrak İstifası ile İlgili Sert Eleştiri

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak istifa etti; muhalefet partisi İYİ Parti'den yorum gecikmedi. Geçtiğimiz hafta sonu istifa eden Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın istifa şeklini eleştiren İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Böyle bir ciddiyetsizlik olabilir mi? 18 yılda hiç mi devlet adabı öğrenemediniz?" sözleri ile Albayrak'ın istifa üslubunu doğru bulmadığını ifade etti. 

Berat Albayrak'ın İstifa Şeklini Türk Devlet Geleneğine Aykırı Buldu

Eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak 'ın istifa duyursunu instagram üzerinden yapması İYİ Parti Genel Başkanı Merak Akşener'i çileden çıkardı. Albayrak'ın yaptığı paylaşımı, Türk devlet anlayışına aykırı bulan Akşener, düşüncelerini şu sözlerle ifade etti:

"Haydi ülkeyi düşürdüğünüz durumdan utanmıyorsunuz, bari 5000 yıllık Türk Devlet geleneğimizden utanın. Bari atalarımızın şanlı mirasından utanın. Ayıptır, ayıp. Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nde, artık her bakan, kendine göre bir sosyal medya mecrası seçip, oradan istifa ediyor. Önümüzdeki süreçte, kabinenin bir diğer ultra başarılı üyesinin, yani Tarım Bakanı’nın da, Tik Tok’ta yapacağı bir düetle istifa etmesini bekliyoruz” 

Meral Akşener İyi Parti Grup Toplantısında Berat Albayrak Eleştirisi Yaptı

Grup toplantısında konuşma yapan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Berat Albayrak istifası üzerinde durdu. Konuşması sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ı da eleştiren Akşener, Albayrak eleştirisine devam etti:

"İlk günden beri uyardık. 'Damadına her ay yeni paket açıklatma. Damadı paketle, Türkiye nefes alsın' dedik" diye konuştu. Akşener, Albayrak'ın istifası için, "Eski Damat Bakan, Albayrak, istifa metninde, 'Allah sonumuzu hayreylesin' diyor. El hak doğru. Geç de olsa, memleketin gerçekleriyle yüzleşmiş olmasını, böyle bir öz eleştiri yapmasını olumlu karşılıyoruz. Bunları biz söyleyince inanmayan, Erdoğan’dan da, bu özeleştiri doğrultusunda, geç kalınmış adımları atmasını bekliyoruz"

Berat Albayrak İçin Ciddiyetsiz Yorumunda Bulundu

Grup toplantısında oldukça sert sözlere yer veren "Damat Bakan gitti." ifadesini kullanırken, Albayrak'a acil şifalar diledi. Berat Albayrak'ın gelişinin de gidişinin de ciddiyetsiz şekilde olduğunu ifade eden sözler söyleyen Meral Akşener, 

"Eski Damat Bakan’ın istifa sürecinde, Sayın Erdoğan’ın internet ve sosyal medya yasaklarında neden bu kadar ısrar ettiğini daha iyi anladık. Kendisi lafa geldi mi, 'Biz devlet yönetiyoruz devlet' diye, parmak sallarken, geçtiğimiz dönemde bir bakanı Twitter, son olarak da damadı, Instagram üzerinden istifa etti." 

sözleri ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a seslendi. 

Meral Akşener : Allah Sonumuzu Hayır Etsin

Hazinenin uzun bir süredir emanet edildiği kişinin ciddiyetsiz bir şekilde istifa ettiğini ifade eden ve bunu konuşmasında birkaç kez dile getiren Meral Akşener, 

"Milletin hazinesinin bunca zamandır teslim edildiği, bu ciddiyetsizliğin, bu beceriksizliğin açtığı yaraların, süratle tamir edilmesi gerekiyor. İlk günden beri uyardık. 'Damadına her ay yeni paket açıklatma. Damadı paketle, Türkiye nefes alsın' dedik. Nitekim, Eski Damat Bakan, Sayın Albayrak, istifa metninde, 'Allah sonumuzu hayreylesin' diyor. El hak doğru. Geç de olsa, memleketin gerçekleriyle yüzleşmiş olmasını, böyle bir öz eleştiri yapmasını olumlu karşılıyoruz. Bunları biz söyleyince inanmayan, Sayın Erdoğan’dan da, bu özeleştiri doğrultusunda, geç kalınmış adımları atmasını bekliyoruz." 

sözleri ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ı özeleştiriye davet etti. 

Meral Akşener " İktidar Medyası " Eleştirisi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak istifa haberinin gündeme getirilmediğini ve yurt dışında bu haberin yayınlandığını ifade eden Meral Akşener, konuşmasında sert eleştirilerde bulundu. Türk medyasını istifa sürecinde gösterdiği " üstün gazetecilik" konusunda tebrik ettiğini ifade eden Akşener, medyanın saraya bağlı olduğu ifadelerini kullandı: 

"İktidar medyasının hakkını da teslim etmeden geçmeyeyim. Tüm havuz medyasını, Sayın Albayrak’ın istifa sürecinde gösterdikleri üstün gazetecilik başarısından dolayı tebrik ediyorum. Biz medyanın saraya bağlı olduğunu biliyorduk ama, bu gerçeği, milletin huzurunda, olabilecek en rezil şekilde itiraf etmelerini, doğrusu beklemiyorduk. Türkiye’nin Hazine ve Maliye Bakanı istifa etmiş. Dünya basını, Avrupa basını, olanı biteni manşetten veriyor.
Yabancı ekonomi kanalları, flaş haber olarak alt yazı geçiyor. Amerikan basını bile, başkanlık seçimini bırakıp, son dakika gelişmesi olarak Türkiye’ye bağlanıyor. Ancak saray medyasında tek bir haber dahi yok. Medyanın görevi, Türk milletine haber vermektir. Elbette, medya kanalları arasında görüş farklılığı olur. Ama ayyuka çıkmış bir haberi gizlemek olmaz. Gazetecilik mesleğine, bu kadar mı sırtınızı döndünüz? Türk milletinin haber alma özgürlüğüne, bu kadar mı kastettiniz? Yazıklar olsun."

- OKU HABER, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/5697032/meral-aksenerden-berat-albayrak-istifasi-ile-ilgili-sert-elestiri