Kılıçdaroğlu'nu Ziyaret Eden TTB Heyeti: 28 Bin Rakamı Gerçeği Yansıtmıyor!

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı ve beraberindeki heyet CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti. TTB Heyeti parti genel merkezinde görüşme sonrası açıklama yaptı.

TTB Konsey Üyesi Vedat Bulut filyasyon ekipleri ile yaptıkları toplantıdan yola çıkarak;

“Sadece Ankara’da bir günlük veri. 14-15 bin izolasyon var. 4-5 bini pozitif. Bu filyasyon ekiplerinden gelen rakam, hastanelerden gelen değil. Topladığınızda 28 bin rakamının da gerçeği yansıtmadığını şimdiden söyleyebiliriz” dedi.

CHP Başkanı Kılıçdaroğlu, TTB Konsey Başkanı beraberinde heyet üyelerini CHP Genel Merkezi'nde ağırladı. Heyet Kılıçdaroğlu ile görüşmesini tamamladıktan sonra TTB Başkanı Fincancı bazı açıklamalarda bulundu. Bu açıklamasına şu ifade ile başladı:

“CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na geçmiş olsun ziyaretinde bulunmak istedik. Çünkü suç örgütleri hakikatin ortaya çıkmasına engel olmaya çalışıyor” dedi. 

"SUÇ ÖRGÜTLERİ TEHDİT EDİYOR"

Korona sürecinde gerçek bilgilerin açıklanmasının engellendiğini bunu suç örgütlerinin yaptığını

Korona sürecinde gerçek bilgilerin açıklanmasının engellendiğini bunu suç örgütlerinin devreye girerek sağladığını ifade eden Fincancı şu sözlere yer verdi:

“Dün de gördük ki gerçeklerin ortaya çıkmak gibi bir huyu var, suç örgütleri ne yaparsa yapsın biz gerçekleri söylemeye devam edeceğiz. Bakın suç örgütleri insanları tehdit ediyor, öldürmekten söz ediyor. Onun yerine TTB Yüksek Onur Kurulu üyesi yalancı tanık ifadesiyle hapsediliyor. Bizim kanımızda duş almak istediler, onlar serbest dolaştı, hakikati söyleyen bilim insanları tutuklandı” diye konuştu.

Ardından Fincancı; Bakan Koca'nın 25 Kasım Çarşamba günü yaptığı yaptığı vaka sayısı açıklamasında 28 bin 351 olarak verdiği sayıyı değerlendirdi. Bundan bir hafta önce TTB Aile Hekimliği Kolu tarafından yapılan çalışma hatırlatılarak 

“Aile Hekimleri yaklaşık 50 bin pozitif vakaları olduğunu ve takip ettiklerini söylemişlerdi” dedi.

"28 BİN ZATEN ÇOK SINIRLI BİR RAKAM"

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı 3/2 pozitif çıkan bir tablonun 100 binleri bulduğunu vurgulayarak; 

 “Bunları da değerlendirdiğimizde ciddi bir rakam. Yüz binleri buluyor. Biz salgını doğru yönetemezsek insanlar ölüyor. 28 bin zaten çok sınırlı bir rakam” diye kaydetti.

"GERÇEĞİ YANSITMADIĞINI SÖYLEYEBİLİRİZ"

TTB Merkez Konsey Üyesi Vedat Bulut ise filyasyon ekipleri ile yaptıkları toplantıdan yol çıkarak şun ifadelere yer verdi:

“Sadece Ankara’da bir günlük veri. 14-15 bin izolasyon var. 4-5 bini pozitif. Bu filyasyon ekiplerinden gelen rakam, hastanelerden gelen değil. Topladığınızda 28 bin rakamının da gerçeği yansıtmadığını şimdiden söyleyebiliriz” 

"EN AZ 4 HAFTA KAPANMA OLMALI"

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı özellikle 4 haftalık bir eve kapanma süreci önerdiklerini belirterek;

“Zorunlu üretim dışında üretim durmalı, 4 hafta kapanma olmalı. Çalışanların gelir kaybının önüne geçmek gerekiyor. Esnafın kira gideri sağlanmalı. Bunlar bir sosyal devletin alması gereken önlemler. Toplumsal hareketliliği kısıtlayın, bireysel hareketliliği arttırın dedik” diye vurguladı.

"HASTA VE VAKA TIPTA AYNIDIR"

Fincancı, Bakan Koca’nın dün vaka sayısını 28 bin 351 olarak duyurmasına rağmen Bakanlığın günlük koronavirüs tablosunda hasta sayısının 6 bin 814 olarak yer alması hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Hasta ve vaka tıpta aynıdır. Biz bunları ayırmayız. Bakan belirti göstermeyen diye ifade ediyor. Koronavirüs hastalığında pozitif çıkması nasıl bir belirti göstereceğini öngörme olanağı yok.”

Bulut belirtilen sayı arasındaki fark konusunda;

“Salgınlarda bu tip vaka ve hastalar bildirimi zorunludur. Hasta ve vaka ayrımı yapamazsınız. Hatta bunları bildirmemek uluslararası suçtur. Çünkü küresel sağlığı tehdit ettiğiniz için” dedi.

 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5754653/kilicdaroglunu-ziyaret-eden-ttb-heyeti-28-bin-rakami-gercegi-yansitmiyor