Türk Eğitim Camiası İçin Sevindirici Haber! Matematik ve Fen Bilimleri Sıralamasında Türkiye İlk Kez Ortalamanın Üstünde Başarı Elde Etti!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Türk Bilim Dünyası için önemli bir haberi müjdeledi! Türkiye, ilk defa TIMSS 2019 raporu sıralamasında ortalamanın üzerinde puan aldı. TIMSS 2019 rapor değerlendirmesi 4 yılda bir yapılan 4. ve 8. sınıf öğrencilerinin Matematik ve Fen Bilimleri alanlarında değerlendirildiği bir ölçeğe sahiptir. Türkiye TIMSS tarihinde ilk defa ortalamanın üzerinde puan aldı. Müjdeli haberi paylaşan Ziya Selçuk, ülke olarak daha çok yolumuzun olduğuna dikkat çekti:

“Olmak istediğimiz yerde değiliz ama yoluculuğumuzda kat ettiğimiz yol oldukça sevindirici. Varmak istediğimiz yer, dünya sıralamasında ilk on içerisinde yer almaktır" değerlendirmesini yaptı.

TIMSS 2019 Sonuçları Türk Eğitim Dünyası İçin Sevindirici Haberler Verdi

TIMSS 2019 4 yılda bir hazırlanan bir rapor olup, Uluslararası Eğitim Başarılarını Değerlendirme Kuruluşu tarafından yapılan değerlendirme sonucunda ortaya çıkmaktadır. Türkiye TIMSS 2015 raporu sıralamasında 500'ün üzerine çıkamamıştı. TIMSS 2019 Türkiye için bir ilk oldu. 500 puanın üstüne çıkıldı ve Türkiye Matematik ve Fen Bilimleri alanlarında dünya ortalamasının üzerinde olarak belirlendi. 

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Türkiye'nin bu alandaki gelişiminde çok sayıda etkenin olduğuna dikkat çekti:

“Olmak istediğimiz yerde değiliz ama yoluculuğumuzda kat ettiğimiz yol oldukça sevindirici. Ancak ne değişti de Türkiye böylesi bir yükseliş yakaladı diye baktığımızda birkaç ana başlıktan söz edilebilir:
Kurduğumuz ölçme değerlendirme merkezleri, uluslararası standartlardaki yeni nesil sorular, hızlı bir yükselişe geçen öğretmen eğitimleri, EBA’nın çocukları dijital içeriklerle pek çok yönden geliştirerek bir öğrenme disiplini içerisinde tutması, fiziki iyileştirmeler, TIMSS konusundaki farkındalık oluşturma çalışmaları bu başlıklar arsında sayılabilir."

Ziya Selçuk : PISA 2019 Başarısını Hatırlayın

Türkiye PISA 2019 'da da ilerleme olduğunu söyleyen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, PISA'yı eğitim sisteminin röntgeni olarak tanımladı:

"Hatırlarsanız, Aralık 2019’da açıklanan PISA sınav sonuçlarında da Türkiye’nin kaydettiği ilerlemeyi görmüştük. Her geçen yıl daha iyi sonuçlara ulaşacağımıza eminiz. Bu tür araştırmalar, tabiri caizse eğitim sistemlerinin röntgenlerini çeker. Buradan elde edilen veriyle eğitim politikaları gözden geçirilir ve güncelleme yoluna gidilir."

"Yakaladığımız İvmeyi Koruyacağız"

Türkiye'nin yakaladığı bu gelişimi korumaya çaba harcayacaklarını ifade eden Selçuk, EBA platformu ile getirilen yenilikleri de anlattı:

"Yakaladığımız bu ivmeyi koruma gayretinde olmalıyız. Her gün daha iyiye taşıdığımız EBA platformu, öğrencilerimiz için yaptığımız kaynak kitap destekleri, LGS için sağladığımız soru destek paketleri, çalışma fasikülleri, müfredatta yaptığımız iyileştirmeler bu sürecin destekçisi olacak.
Varmak istediğimiz yer, dünya sıralamasında ilk on içerisinde yer almaktır. Türkiye bu sıçramayı yapacak güce, kabiliyete ve yeterliliğe muktedirdir. Sürece dahil olan tüm öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve velilerimize ilgilerinden dolayı teşekkür etmek isterim.”

TIMSS 2015 ile TIMMS 2019 Arasında Ne Kadar Fark Görüldü?

4 yılda bir hazırlanan TIMSS raporu 2015 ile 2019 yılları arasında Türkiye için büyük değişimlere sahip. İşte, Türkiye TIMSS 2015 ve TIMSS 2019 farkları:

Eğitim Haberleri RSS

- OKU HABER, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/5863061/turk-egitim-camiasi-icin-sevindirici-haber-matematik-ve-fen-bilimleri-siralamasinda-turkiye-ilk-kez-ortalamanin-ustunde-basari-elde-etti