Türkiye Üzerinde Rejim Muhalifini Kaçırtan Zindaşti'nin 9 Adamı Tutuklandı

İsveç'te 14 yıl sürgün hayatı yaşadıktan sonra Türkiye'ye gelen İranlı muhalif Habib Farajallah Chaab'ın, organize suç örgütü elebaşı ve uyuşturucu baronu Naci Şerifi Zindaşti'nin talimatıyla kaçırılarak İran istihbarat örgütü SAVAMA'ya teslim edildiği ortaya çıktı. MİT ve Emniyet'in ortaklaşa yürüttüğü operasyonla yakalanan Zindaştı ile irtibatlı 11 kişiden 9'u tutuklandı.

İranlı muhalif Habib Farajollah Chaab’ın Türkiye'ye geldikten sonra ortadan kaybolmasıyla ilgili MİT ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube ekipleri olaya ilişkin geniş kapsamlı çalışma yürüttü.

İran istihbaratına çalışan uluslararası uyuşturucu kaçakçısı Naci Şerifi Zindaşti ülkesinde hakkında idam kararı alınınca Türkiye'ye kaçmıştı. 2007'de cinayet suçlamasıyla Türkiye'de yargılanan Zindaşti, FETÖ'cü Zekeriya Öz tarafından gizli tanık olarak kullanılmıştı.

Eski Sevgili Kullanılarak Tuzağa Düşürüldü

MİT ile birlikte yapılan ortak çalışmada 09 Ekim günü İstanbul’da kaybolan, İsveç’te yaşayan İran rejim muhalifi lideri Habib Farajollah Chaab isimli kişinin akibetiyle ilgili yürütülen çalışmada, Naci Zindaşti’nin talimatı ve yönlendirmesiyle, İran’lı eski sevigilisi Saberin S. isimli kadın tarafından tuzak kurulduğu belirlendi. Eski sevgili ve Zindaşti'nin adamları tarafından kurulan tuzak neticesinde İstanbul’dan Van’a, oradan da İran’a kaçırıldığı ortaya çıktı.

Yapılan çalışmalarda, kaçırma olayını Naci Sharifi Zindaşti’nin öz yeğeni Bahtiyar F. ile adamı Tuırgay D'nin başını çektiği bir çetenin gerçekleştirdiğini tespit eden MİT, tespit çalışmalarının ardından İstanbul polisi ile birlikte 27 Kasım'da 4 ilde ortak operasyon düzenledi. Kaçırma olayına katılan ve kimlikleri belirlenen 11 çete mensubu yakalanıp gözaltına alınırken, aralarında yeğen Bahtiyar F'nin de bulunduğu 9'u sevk edildikleri mahkemece tutuklanırken 2 çete mensubu adli kontrol şartıyla serbest kaldı. 

Kaçırılan Habib Chaab Kimdir?

İranlı muhalif Habib Chaab, İran’daki Arap muhalif azınlığın bağımsızlığını savunuyordu. Arap Mücadele Hareketi’nin İsveç kolunu yönetiyordu. Chaab, İran’ın son dönemde kaçırdığı muhalif isimlerden sadece biriydi. Daha önce Fransa’da yaşayan İranlı muhalif Ruhollah Zam da tuzak kurularak Irak’a getirilmiş, oradan da İran’a kaçırılmıştı. Popüler bir sosyal medya kanalını yöneten Zam, geçtiğimiz günlerde idam edildi. 

- OKU HABER, Asayiş bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/5882410/turkiye-uzerinde-rejim-muhalifini-kacirtan-zindastinin-9-adami-tutuklandi