Boğaziçili Öğrencilerin Avukatlarından Ortak Çağrı

AKP'li Melih Bulu'nun, Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanmasının ardından Boğaziçi'li öğrenciler tarafından eylemler yapıldı. Karşı eylem yapan ve gözaltına alınan öğrencilerden 5'i tutuklama, 1'i ev hapsi istemiyle sulh ceza hakimliğine sevk edildi. Öğrencilerin avukatları ise şu çağrıda bulundu:

"Tüm süreçte öğrencilerin yanında olan avukatlar olarak hukuksuzlara bizzat şahidiz. Hukuksuzlukların karşısında öğrencilerin yanındayız. Müvekkillerimizi serbest bırakın. Boğaziçi tutuklanamaz" 

İstanbul Kadıköy'deki Boğaziçi protestolarında göz altına alınan kişilerin avukatları tarafından öğrencilerin serbest bırakılması noktasında ortak çağrı yapıldı. yapılan çağrıda şunlara yer verildi:

"Bu kararı protesto ettiği için 600 öğrenci gözaltına alındı. Bu süreç içerisinde 4 öğrenci tutuklandı, 21 öğrenciye ev hapsi adli kontrolü verildi. Birçok kişinin evi basıldı, özel eşyalarına el konuldu. Üniversitenin ve adliyenin içerisine çevik kuvvet ekipleri girdi. Yüzlerce öğrenci ve LGBTİ+'lar yürütmenin en üst makamları tarafından hedef göstertildi" 

Avukatlar binlerce öğrencinin kötü muamelerle karşı karşıya kaldığını belirtirken açıklamalarına şöyle devam ettiler:

"Bu öğrenciler eylem sırasında yaklaşık 200 kişinin üzerine hızla sürülen ve yoldaki çöp konteynerını önünde sürüklüyen polis aracına zarar verdikleri iddiasıyla gözaltında tutuldu. Tüm süreçte öğrencilerin yanında olan avukatlar olarak hukuksuzlara bizzat şahidiz. Hukuksuzlukların karşısında öğrencilerin yanındayız. Müvekkillerimizi serbest bırakın. Boğaziçi tutuklanamaz."

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/6359208/bogazicili-ogrencilerin-avukatlarindan-ortak-cagri