Seyahat İzin Belgesi Başvuru Usulü Nasıldır | Sokağa Çıkma Yasaklarında Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Uğradığı mutasyonla korkulu rüya haline gelen korona virüs nedeni ile devlet tarafından alınan tedbirler sürüyor. Bu kapsamda hafta sonları uygulanan sokağa çıkma yasakları devam ederken seyahat kısıtlamaları da sürüyor. Vatandaşlar da seyahat yasağının kapsamı, kimlerin muaf tutulduğu ve seyahat izin belgesi gibi konuları araştırıyorlar. İşte, seyahat kısıtlamaları ve seyahat izin belgesi hakkında merak edilenler…

Sokağa Çıkma Yasakları

Korona virüs önlemleri kapsamında halen daha hafta sonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması ile şehirlerarası seyahat yasakları da sürüyor. Konuya dair İçişleri Bakanlığı genelgesi ile de yasak ve kısıtlamaların sürdüğü gün ve saatlerde seyahat kısıtlamasından muaf olabilecekler belirleniyor. Muaf tutulan bu kişiler kısıtlama sürecinde de şehirlerarası seyahat edebiliyorlar.

Seyahat İzin Belgesi

Hafta sonları yani kısıtlamaların geçerli olduğu gün ve saatlerde seyahat edecek olanlar ise özellikle seyahat izin belgesi kapsamını ve nasıl alınabileceğini araştırıyorlar. Sokağa çıkma yasakları kapsamında mazeretli olanlar ya da özel araçları ile seyahat edeceklerin, “Seyahat İzin Kurullarından” seyahat izin belgesi alması gerekiyor. Seyahat izin belgesine müracaatlar ise e-devlet üzerinden e-başvuru yolu ile veya ALO 199 numaralı hat üzerinden T.C Kimlik numaraları ile yapılabiliyor.

Seyahat Yasağından Muaf Olanlar

İçişleri Bakanlığı genelgesi kapsamında seyahat yasağından muaf tutulanlar ise;

Toplu ulaşım araçları ile ya da İçişleri Bakanlığına ait e-Başvuru ve ALO 199 sistemleri üzerinden veya valilik ya da kaymakamlıklara doğrudan başvuru yolu ile Seyahat İzin Kurullarından izin almak koşuluyla özel araçlarında seyahat edebilecekler.

Bu belirtilen mazeretleri taşımayanlar ise şehirlerarası seyahatlerini ancak toplu ulaşım araçları ile (otobüs, uçak, tren, gemi) yapabilecekler. İşiyle ilgili sebebini belgeleyen toplu ulaşım araçlarının görevlileri ile şehirlerarası seyahat edeceklerini bilet veya rezervasyon kodu ibraz ederek belgeleyen kişilerde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacaklar.

Seyahat İzin Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Seyahat İzin Belgesi başvuruları ise e-Devlet üzerinden ya da ALO 199 iletişim hattı üzerinden yapılabiliyor. Bu amaçla e-devlet sistemine T.C Kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılarak açılan sistem üzerinden İçişleri Bakanlığı bölümünde bulunan “e-Başvuru” kısmına girmek ve “Seyahat İzin İşlemleri” seçilerek yeni başvuru linkine tıklamak ve açılan sekme üzerinden de başvuru türü ve belge türünü seçmek gerekiyor.

Başvuru neticesinde değerlendirme sonucu ise başvurucuya SMS ile bildiriliyor. Başvurusu onaylananlar da, otogar ya da havalimanlarında oluşturulan başvuru masalarından vatandaşlık numaraları ile doğrulama yapılarak kabul ediliyorlar.  

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/6366315/seyahat-izin-belgesi-basvuru-usulu-nasildir-sokaga-cikma-yasaklarinda-seyahat-izin-belgesi-nasil-alinir