Gara Açıklaması Nedeniyle ABD Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı'na Çağrıldı

Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçisi Satterfield Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Dışişleri Bakanlığı, ABD Büyükelçisi'nin ABD'nin Gara Katliamı açıklamasına ilişkin olarak çağrıldığını belirtti. Bakanlık, "Tepkimiz en kuvvetli şekilde dile getirilmiştir" açıklamasını yaptı.

Dışişleri Bakanlığı Açıklama Yaptı 

Dışişleri Bakanlığı tarafından ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Gara katliamı açıklamasına ilişkin ABD Büyükelçisi Satterfield'ın Bakanlığa çağrıldığı bildirildi. Yapılan Bakanlık açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"ABD Büyükelçisi Satterfield, bugün Bakanlığımıza çağrılarak ABD açıklamasına ilişkin tepkimiz en kuvvetli şekilde dile getirilmiştir"

Ned Price'ın Gara Açıklaması 

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price tarafından Gara katliamı ile ilgili olarak şu açıklama yapılmıştı:

"ABD, Türk vatandaşlarının Irak'ın Kürdistan bölgesindeki ölümünden büyük üzüntü duymaktadır. NATO müttefiğimiz Türkiye'nin yanındayız ve son çatışmalarda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diliyoruz. Eğer Türk sivillerin PKK tarafından öldürüldüğü hakkındaki haberler doğrulanırsa, bu yapılanı olabilecek en sert şekilde kınıyoruz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: PKK'nın Yanındasınız 

Ned Price tarafından yapılan açıklama Türkiye'nin tepkisini çekti. Bu açıklama ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "PKK'nın yanındasınız" diyerek tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise ABD açıklamasından birkaç saat önce resmi sosyal medya hesabından Türkçe ve İngilizce olarak "Batı’nın terörizmle ilgili çifte standardı ve 'benim teröristim kötü, senin teröristin iyi' anlayışı devam ediyor" paylaşımında bulunmuştu.

 

- OKU HABER, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/6496573/gara-aciklamasi-nedeniyle-abd-buyukelcisi-disisleri-bakanligina-cagrildi