Davutoğlu: Kürtçe Konuşurlarsa Muhatap Bulamayacaklar, Bu Ne Biçim Bir Zulüm

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, İstanbul Pendik’teki ilçe kongresinde KADES uygulamasını eleştiren açıklamalarda bulundu. 

"Bir Tek Kürtçe Konuşurlarsa Muhatap Bulamayacaklar"

Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, son günlerde yaşanan kadına şiddet olaylarını hatırlatarak, şöyle konuştu:

Bu uygulamaya göre, kadınlar bir şiddetle karşılaştığında aradıkları zaman Türkçe, İngilizce, Fransızca, Rusça, Arapça ve Farsça konuştuklarında muhatap bulabilecekler. Bir tek Kürtçe konuşurlarsa muhatap bulamayacaklar bu ne biçim bir zulüm, anlayıştır Allah aşkına.

Kadına Şiddete Tahammül Göstermeyin

Davutoğlu, omuz omuza vererek harekete geçmenin önemine dikkat çekti ve şu ifadelere yer verdi:

Hepimizin ayağa kalkması lazım. Sadece mesajla değil omuz omuza vererek kadınlarımızın, izzetini, onurunu, haysiyetini korumamız lazım. İktidar sahiplerine seslenerek tekrar söylüyorum, kadınlarımıza karşı olan şiddetin, kadınlarımıza yönelik her türlü suçun herhangi bir şekilde tahammül görmesine izin vermeyin.

Kürtçe Konuşurlarsa Muhatap Bulamayacaklar Bu Ne Biçim Bir Zulüm

KADES uygulamasını eleştiren Davutoğlu, kadına şiddetin çözümüne yönelik aksaklıkların yaşandığına vurgu yaptı ve ekledi:

Bu (KADES) uygulamaya göre, kadınlar bir şiddetle karşılaştığında aradıkları zaman Türkçe, İngilizce, Fransızca, Rusça, Arapça ve Farsça konuştuklarında muhatap bulabilecekler. Bir tek Kürtçe konuşurlarsa muhatap bulamayacaklar bu ne biçim bir zulüm, anlayıştır Allah aşkına. Nasıl ecnebi dillerinin hepsi ve buraya turizm için gelmiş olanlar hoş geldiler sefa geldiler onların onuru da bizim onurumuzdur. Bir yanlışlık olursa onlar aradıklarında muhatap bulacaklar da Dicle, Fırat kenarının ve bu toprakların saf dili ile Kürtçe ile konulan bir vatandaşımız, bir kadınımız, aradığında ona Kürtçe cevap verilemeyecek. Bu mudur sizin eşit vatandaşlık anlayışınız.

 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/6575238/davutoglu-kurtce-konusurlarsa-muhatap-bulamayacaklar-bu-ne-bicim-bir-zulum