Tunç Soyer Buca Metrosu için Engel Kalmadığını Açıkladı | Cumhurbaşkanı Erdoğan Onay Verdi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Buca Metrosu için hiçbir engelin kalmadığını, oluşturulan konsorsiyumun da uluslararası ihale çalışmasını yürüttüğünü açıkladı. Metro finansmanın sağlanması için kullanılacak uluslararası kredi için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'dan onay geldiğini belirten İBaşkan Tunç Soyer, "Bir yıl için öngörülen Hazine onayının süresi dolmuştu. Bugün onun onayı da geldi. Bu nedenle Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı sunuyoruz" sözlerini kullandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Mart Ayı İlk Birleşimi Yapıldı

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Mart ayının ilk birleşimi Belediye Başkanı Tunç Soyer yönetiminde Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde gerçekleştirildi. Toplantı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için hazırlanan video gösterimiyle başladı. Toplantı açılışında meclis üyelerince 8 Mart'ın önemine ilişkin konuşmalar yapıldı.

Tunç Soyer Buca Metrosu Müjdesini Verdi

Mart ayının ilk birleşimi toplantısında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Buca Metrosu için uluslararası ihaleye çıkmak için önlerinde engel kalmadığını söyledi. Buca metrosu müjdesini veren Soyer konu hakkında şu bilgileri verdi:

“Buca Metrosu için hazırlığımız ve bunun için oluşturduğumuz bir konsorsiyum vardı. Ancak Sayın Cumhurbaşkanı’nın onayıyla ilgili bir talebimiz oluşmuştu çünkü bir yıl için öngörülen Hazine onayının süresi dolmuştu. Bugün onun onayı da geldi. Bu nedenle Sayın Cumhurbaşkanımıza da buradan şükranlarımızı sunuyoruz. Teşekkür ediyoruz. Bir yandan Buca Metrosu ile ilgili hiç bir engel kalmadı artık. Öngördüğümüz şekilde uluslararası ihale gerçekleşecek. Konsorsiyum ihale çalışmasını sürdürüyor.” 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Tepki Vermişti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Çiğli Tramvayı'nın temel atma töreninde İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Buca Metrosu için kullanacağı düşük faizli krediyi açıklayan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na tepki göstermişti. Erdoğan, "Hazine müsaade vermedikten sonra hiçbir belediye bu şekilde bir borçlanmaya gidemez. Sonunda bu bana gelir. Benim de bunu onaylamam gerekir" sözlerini kullanmıştı.

 

- OKU HABER, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/6607748/tunc-soyer-buca-metrosu-icin-engel-kalmadigini-acikladi-cumhurbaskani-erdogan-onay-verdi