Gazeteciler Cemiyeti: Bugüne Kadar 66 Gazeteci Öldürüldü

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu'nun, 6 Nisan Öldürülen Gazeteciler Günü mesajında gazetecilik mesleğinin savunulmaya devam edileceği yer aldı.

Siyasi Görüşten Kurşunlanan Gazeteciler Anıldı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Hasan Fehmi’nin öldürülmesinin 112. yılında yazılı açıklama yaptı. Her siyasi görüşten 66 gazetecinin kurşunlarla, bombalarla öldürüldüğüne dikkat çekilen TGC Yönetim Kurulu'nun açıklamasında şu ifadeler yer aldı.

Serbesti Gazetesi’nde eleştirel yazılarıyla tanınan Hasan Fehmi ilk basın şehididir. 6 Nisan 1909 yılında düşünceleri ve yazdığı yazıları nedeniyle öldürüldü. Hasan Fehmi’nin ardından gazeteci cinayetleri durmadı. Bugüne kadar her siyasi görüşten 66 meslektaşımız maalesef karanlık odakların hedefi oldu ve öldürüldü. Gazeteci cinayetlerinin planlayıcılarıyla tetikçileri ortaya çıkarılamadı. Faili meçhul dosyaları TBMM’de ele alınamadı.
Bu ağır ve zor koşullara eklenen virüs salgını ortamında evrensel gazetecilik ilkeleriyle halkı bilgilendiren, gazetecilik mesleğini onuruyla yapan yaygın ve yerel basında çalışan tüm meslektaşlarımıza  kolaylıklar ve sağlıklı günler diliyoruz. 6 Nisan Öldürülen Gazeteciler Günü’nde, hayatını kaybeden 66 gazetecinin anısı önünde saygı ile eğiliyoruz. Gazetecilik mesleğini savunmayı sürdüreceğimizi kamuoyunun bilgisine tekrar sunuyoruz.

 

- OKU HABER, Asayiş bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/6896534/gazeteciler-cemiyeti-bugune-kadar-66-gazeteci-olduruldu