Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Dünya Çevre Günü İçin Şiirli Mesaj

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 5 Haziran Dünya Çevre Günü'ne ilişkin video mesaj yayımladı. Cahit Irgat'ın "Ağaç" şiirini seslendirmesine yer verilen videoyu Erdoğan, "Yaşadığımız çevreyi ilahi hikmetin ve evlatlarımızın bir emaneti olarak görüp korumaya devam edeceğiz" notuyla paylaştı.

Çevre Günü İçin Seslendirdiği Şiiri Sosyal Medya Hesabından Paylaştı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çevre Günü'ne ilişkin sosyal medya hesabından bir video mesaj paylaştı. Erdoğan, mesajında, tiyatro ve sinema sanatçısı, şair Cahit Irgat'ın "Ağaç" şiirinden, "Ağacım, dört kol çengi kıyamet, Her dalımda bir memleket, Uzar kollarım uzar, Taşımda toprağımda bereket, Köklerimden başlar hürriyet, Bana çarptıkça anlar, Yağmur yağmur olduğunu, Rüzgâr, rüzgâr" dizelerini seslendirdi. 

Mesajda, doğanın korumasının tercih değil zorunluluk olarak kabul edildiği vurgulanken, ağaçlandırılan alanın 3.6 milyon hektardan 9.2 milyon hektara, orman varlığını 20.8 milyon hektardan 22.9 milyon hektara, tabiat parklarının sayısının 16'dan 250'ye çıkarıldığı ifade edildi. Ayrıca 2023 yılına kadar 81 ilin tamamında Millet Bahçesi oluşturulmasının hedeflendiğine de yer verilen videoda, 61'inin tamamlanarak yurttaşların hizmetine sunulduğu kaydedildi. 

''Yaşadığımız Çevreyi İlahi Hikmetin Bir Emaneti Olarak Görüp Koruyacağız''

Yenilenebilir enerjinin, Türkiye'nin toplam enerjisinin yüzde 40'ına, atık su arıtma tesisi sayısının 145'ten 1170'e, mavi bayraklı plaj sayısının ise 127'den 519'a yükseltildiği bildirilen videoda, 81 ilde 65 milyon yurttaşa doğazgaz ulaştırıldığını belirtildi. 

Erdoğan, Dünya Çevre Günü'ne ilişkin yayımladığı videoyu, "Yaşadığımız çevreyi ilahi hikmetin ve evlatlarımızın bir emaneti olarak görüp korumaya devam edeceğiz" notuyla paylaştı. 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/7260520/cumhurbaskani-erdogandan-dunya-cevre-gunu-icin-siirli-mesaj