Dünyada Trol Orduları | Hükümetlerin İç Politikadaki En Büyük Koz Troller Oldu!

Tüm dünyada iktidarlar sosyal medya hakimiyetini ellerinde tutmak için trollerden ve bot hesaplardan destek alıyor. İşte, dünyada öne çıkan siyasi trol hareketleri…

Dünyada Trol Orduları | Hükümetlerin İç Politikadaki En Büyük Koz Troller Oldu!
Dünyada Trol Orduları | Hükümetlerin İç Politikadaki En Büyük Koz Troller Oldu!
+11
Haber albümü için resme tıklayın

Meksika’dan Türkiye’ye, Çin’den Rusya’ya pek çok ülkenin iktidarı, sosyal medya hakimiyetinde üstünlük sağlamak için trol hesaplardan ve bot hesaplardan yararlanıyor. Troller ve otomatik bot hesaplar sayesinde hem ülke içinde hem de ülke dışında algılar yönetiliyor, muhaliflerin sesleri bastırılıyor ve sosyal medyada bir hakimiyet kuruluyor. Böylelikle troller, arkalarında bulunan desteği olduğundan çok daha büyük olarak gösterebiliyor.

Propaganda Aracı Olarak Trol Hesaplar

Çin’deki ‘50 Kuruş Partisi’, Rusya’daki ‘Trol Fabrikaları’, Meksika’daki ‘Penabotlar’ hükümetin propaganda aracı olarak faaliyetlerini yerine getiriyor. İktidarların yaratmak istediği algının oluşturulmasını sağlayan trol ve otomatik bot hesaplar yalnızca Türkiye’de değil; tüm dünyada yaygın olarak kullanıyor. Yani ‘Trol hesaplar’ yalnızca Türkiye siyasetinde değil; dünya siyasetinde aktif olarak kullanılıyor. Gündemin değiştirilmesinde, gündemin yaratılmasında, muhaliflerin susturulmasında ve daha pek çok siyasi olayda troller bir propaganda malzemesi olarak kullanılıyor.

Trol mü, Astroturf mu, Grass Roots mu?

Otomatik bot hesaplar ve trol hesaplar elbette ki sadece Türkiye’de etkin değil. Günümüzde bu hesaplar tüm dünyada siyasi propaganda malzemesi olarak kullanılıyor. Bazı kaynaklar, trol grupları için ‘Astroturf’ kelimesini de kullanıyor. Bu kelimenin kökeni de; suni çim markasından geliyor. Anlamsal olarak Astroturf; yapay bir şekilde yaratılmış, belirli bir merkezden kontrol edilen ve finansmanı sağlanan, kitlesel taban hareketi süsündeki kampanyalar demek oluyor. Yani Astroturf, İngilizce’de tabandan gelen anlamındaki, kendiliğinden ortaya çıkan halk oluşumlarını anlatmak için kullanılan ‘Grass Roots’ (çimen kökü) kavramının tam aksi olarak kullanılıyor.

Dünyadaki Siyasi Trollerden Örnekler: Çin – 50 Kuruş Partisi

Çin 50 Kuruş Partisi terimi, devlet destekli olan anonim siyasi yorumcular ile troller için kullanılıyor. Bu partinin Çin’de hükümete bağlı olduğu iddia ediliyor. Çin’deki 50 Kuruş Partisi adını, sosyal medyada paylaşım başına ödenen ücretten alıyor. Yani bu çatı altında trollük faaliyeti yöneten kişilerin, sosyal medyada bir paylaşım başına 0.50 Yuan aldığı iddia ediliyor. İddia edilenlere göre; 50 kuruşçuların görevi ise Çin Komünist Partisi lehine manipülasyon yapmak. Bu amaçla Çin makamlarınca 50 kuruşçular kullanılıyor.

Çin 50 Kuruş Partisi trollerinin görevinin siyasi eleştirilere cevap vermek değil; gündemi değiştirmek olduğu da söylentiler arasında bulunuyor. Bu troller, Çin’in güçlü yönlerini ön plana çıkartıyor ve ülke siyasetinin gidişatını farklı yönlere çekmeye çalışıyor.

Rusya’dan Trollük Faaliyeti: Putin’in Trol Fabrikası

Dünyadan trol hesap faaliyetleri denince Rusya’nın ‘Trol Fabrikası’ da akıllara geliyor. Yalnızca ülke içinde değil; uluslararası siyasette de etkili olduğu konuşulan Rusya’nın trol hesaplarının, ABD seçimlerini etkilediği de söylentiler arasında. Çünkü St. Petersburg’ta ilgi çekmeyen bir büroda faaliyet gösteren, Rusya’nın Devlet Başkanı olan Vladimir Putin’in ile yakın olan restoran sahibi Yevgeny Prigozhin’in finansmanını gerçekleştirdiği iddia edilen ‘’İnternet Araştırmaları’ (Internet Isseledovaniya) 2016 ABD seçimlerinde, seçimleri etkilediği iddiasıyla gündeme gelmişti.

2016’da ABD seçimlerinde, Cumhuriyetçi aday Donald Trump lehine ve Hillary Clinton aleyhine propaganda yapıldığına yönelik olarak bir soruşturma açılmıştı. Bu soruşturmada, bazı kişilerin sahte Amerikan kimlikleri ile Amerikalı gibi gözüktüğü, sosyal medyada Amerikalı kitleleri hedefe alan grupları ve sayfaları yönettiği, Amerikalı olarak gözüken sayısız Twitter hesaplarının açtığı iddia edilmişti. Başka bir iddiaya göre de ‘Rus Trol Fabrikası’ elemanları yalnızca Rusya’dan trollük faaliyetlerini yürütmekle kalmamış ve ABD’ye giderek Hillary Clinton’ın protesto edildiği eylemlere katılım sağladı.

Meksika’da ‘Penabot’lar

Penabot’lar, Meksika hükümetinin kullandığı bot hesaplar olarak biliniyor. Bu hesapların, Enrique Pena Nieto hükümeti hakkındaki olumsuz haberlerin Meksika halkına ulaşmasına engel olmak için kullanıldığı söyleniyor. Penabot ismi verilen bu otomatik sosyal medya hesaplar, Twitter’da hükümet eleştirilerinde bulunanları bastırmak, hükümet yanlısı olarak kullanılan etiketleri spam mesajlar ile doldurmak, tehdit ve karalama kampanyaları ile muhalifleri susturup sindirmek için kullanılıyor. Ancak Penabot isimli bu hesapların ardında gerçek insanlar bulunmadığı için ayırt etmek de oldukça kolay oluyor.

Twitter’ın Bot ve Trol Hesaplara Müdahalesi

Geçtiğimiz aylarda dünyanın en yaygın olarak kullanılan sosyal medya platformlarından olan Twitter, ‘trol faaliyetleri’ nedeniyle Rusya, Çin ve Türkiye’deki binlerce hesabı askıya almıştı. Bu hesapların askıya alınması, ülkelerdeki iktidarların ‘algı yönetimi’ tartışmalarını da alevlendirmişti. Twitter, ‘trollük faaliyetleri’ sebebiyle Türkiye’de 7.340 hesabı askıya almıştı ve bu durum Türkiye’de bazı çevrelerden tepki çekmişti. Türkiye’de bu durumdan rahatsız olan kesim, Twitter’ı protesto ederek, yapılanın ‘kara propaganda’ olarak nitelendirmişti.

Türkiye’de 7.340 Twitter Hesabı Neden Kapatıldı?

Türkiye’de ve dünyada en fazla kullanılan sosyal medya platformları arasında yer alan Twitter, 12 Haziran 2020 tarihinde Türkiye’de toplamda 7 bin 340 Twitter hesabını kapattığını duyuruştu. Twitter, bu hesapların kapatılmasına gerekçe olarak ise ‘manipülasyonu engelleme politikasının ihlali’ olduğunu gösterdi. Ayrıca Twitter, bu trol hesapların Ak Parti’nin Gençlik Kolları ilişkili olduğunu da tespit ettiklerini açıklamıştı.

Twitter, Türkiye’deki 7.340 Twitter hesabının kapatılmasına yönelik yaptığı açıklamada, bu trol hesapların 2020 yılının başında tespit edildiğini duyurmuştu. Yapılan açıklamada Twitter yönetimi şu cümlelere yer vermişti:

“Bu ağın teknik göstergeleri ve hesapların davranışlarına dayanarak yaptığımız analizlerde, sahte ve ele geçirilmiş hesapların, AK Parti yanlısı siyasi söylemlerin yayılması için kullanıldığı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a güçlü destek verdiği görülmüştür. Bugün 7 bin 340 hesabı arşivlerde ifşa ediyoruz.”

Twitter’ın Türkiye’de Kapattığı 7.340 Hesap Ak Parti Bağlantılı mı?

Twitter yönetimi, 7 bin 340 hesabın kapatılmasına yönelik olarak yaptığı açıklamada, bu hesapların nasıl belirlendiğine dair de bilgiler sundu. Twitter, bu hesapların belirlenmesinde Avusturalya Strateji Politikaları Esntitüsü (ASPI) ile Stanford İnternet Gözlemevi (SIO) ortaklaşa çalışmasının etkili olduğunu söyledi.

Yapılan tüm incelemelerin sonucunda ve teknik takiplerin neticesinde bu trol hesapların Adalet ve Kalkınma Partisi’nin gençlik örgütleriyle bağlantılı olduğu Twitter yönetimi tarafından açıkça belirtildi. Ayrıca Twitter bu konuyla ilgili olarak pek çok hesabın ele geçirildiğinin ve merkezi bir şebekenin olduğunun altını çizdi. Twitter yönetimi konu ile ilgili olarak da şu açıklamayı yaptı:

“Bugün ifşa ettiğimiz ağ içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk hükümetini eleştiren hesaplar da var. Bu ele geçirilen hesaplar, düzenli olarak yukarıda belirtilen devlet aktörleri tarafından hack’lenme ve ele geçirme çabalarının hedefi olmuştur. Bu geniş ağın aynı zamanda kripto para birimleriyle ilişkili spam gibi ticari aktiviteler için de kullanıldığı görülmüştür.”

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da Açıklama Yaptı

Twitter’ın Türkiye’de 7 bin 340 hesabı kapatması ve bu hesapların AK Parti gençlik örgütlenmesi ile bağlantılı olmasını açıklamasını yapmasının üzerine Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da bir açıklama yaptı. Altun, Twitter’ın yaptığı bu açıklamaların ‘gerçek dışı’ olduğunu iddia etti. Twitter’ı ‘ideolojik kara propaganda’ yapmak ile suçlayan Altun açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“Twitter’ın yaptığı açıklamada kapatılan hesapların Sayın Cumhurbaşkanımıza destek amacıyla açılan ‘sahte’ hesaplar olduğu ve bu hesapların tek bir merkezden yönetildiği iddiası gerçek dışıdır. Hesapların kapatılması kararma dayanak olarak öne sürülen birtakım dokümanların da bilimsellikten uzak, taraflı ve siyasi saiklerle oluşturulduğu açıkça görülmektedir. Merkezi ABD'de bulunan bir şirketin almış olduğu kararı, ideolojik yaklaşımlarını bilimsel veri olarak pazarlama ya kalkışan birtakım eşhas tarafından hazırlanmış raporla meşrulaştırma çabası tarihî bir skandaldır.’’

Fahrettin Altun: Twitter İdeolojik Kara Propaganda Makinasına Dönüşmüştür

Twitter’ın Türkiye’den 7 bin 340 hesabı kapatması ve bu hesapların Ak Parti bağlantılı olması üzerine yaptığı açıklama sonrasında Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da açıklama yapmış, Twitter’ın ideolojik olarak kara propaganda yaptığını iddia etmişti. Twitter’ın hiçbir kanıt sunmadan, varsayımlardan yola çıkarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ve siyasi bir hareketi zan altında bıraktığını söyleyen Altun, açıklamasında şu sözlere de yer verdi:

‘’Şeffaflık ve ifade hürriyet kılıfına saklanmış bu ceberut yaklaşım bir kez daha göstermiştir ki; Twitter bir ticari sosyal medya kuruluşu olmanın ötesinde belirli bir siyasi ve ideolojik yaklaşımı benimseyen, bu yaklaşımına uymadığını düşündüğü tüm kullanıcılara ve aktörlere çamur atmaktan çekinmeyen bir ideolojik kara propaganda makinasına dönüşmüştür.’’

Fahrettin Altun’dan Twitter’a Fetö Desteği İması

Fahrettin Altun yaptığı Twitter açıklamasında, Twitter’ın PKK ve FETÖ gibi yapıların destekçiliğini yaptığı imasında da bulundu. Twitter’ın Türk siyasetini dizayn etme arzusunda olduğunu iddia eden Altun, şu sözlerle hükümetin sahteciliğe, manipülasyona ve dezenformasyona geçit vermeyeceğini ve dijital farkındalığı güçlendirmek adına çalışmaya devam edeceklerini ifade etti:

‘’Çok yakın geçmişte özellikle ABD’de şahit olduğumuz tartışmalar da düşünüldüğünde, Twitter’ın siyaseten Türkiye Cumhuriyeti’ni konumlama arzusu, kuruluşun PKK ve FETÖ gibi Türkiye’ye düşman yapıların kara propaganda faaliyetlerine kol kanat germe isteği ve Türk siyasetini dizayn etme hevesi net bir şekilde görülmektedir. Geçmişte bu tür yollara tevessül etmiş birçok yapının nihayetinde nasıl bir akıbetle baş başa kaldığını bu şirkete hatırlatmak isteriz. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti hiçbir surette sahteciliğe, manipülasyona ve dezenformasyona geçit vermeyecek, ülkemizde ve tüm dünyada her zaman hakikati, hür düşünceyi ve dijital farkındalığı güçlendirmek için çalışmaya devam edecektir.”

# TROL İLE İLİŞKİLİ:

28 Ara 2020 - 12:00 - Siyaset --- Okunma

Son bir ayda okuhaber.com sitesinde 185.342 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.
Anket Erken seçim olsa hangi adaya oy vermeyi düşünürsünüz?