Tren yolculuğu yapmak son yıllarda yeniden popüler olan seyahat türlerinden biri olarak ön plana çıkıyor. Turizm amacıyla yapılan uzun tren yolculuğu Türkiye ve diğer ülkelerde giderek artan bir aktivite halinde geldi. Bunun yanında, trenlerin artan konforu ve fiyatların diğer ulaşım araçlarına göre daha ucuz olması tren ile yolculuk yapmayı tercih edenlerin sayısı artıran diğer faktörlerden sayılabilir. Turizm amaçlı eşsiz rotalara sahip bir tren yolcuğu Türkiye sınırları içerisinde de gerçekleştirebilir. İşte harika manzaları izleyebileceğiniz 7 rota;

1- Doğu Ekspresi

Doğu Ekspresi
Doğu Ekspresi

Doğu Ekspresi en çok bilinen tren rotalarındandır. Rota boyunca özellikle kış aylarında harika manzaraların tadını çıkarabilirsiniz. Turistik Ekspresi ile de hizmet veren rota, güzel bir haftasonu kaçamağı için ideal bir seçim.

2- Van Gölü Ekspresi

Van Gölü Ekspresi
Van Gölü Ekspresi

Tren ile yolculuk yaptıktan sonra son durakta sizi bekleyen enfes bir Van kahvaltısı istiyorsanız bu rota tam size göre. Bu uzun tren yolculuğu Türkiye doğusundaki Tatvan’dan veya Ankara’dan başlıyor. Rota güzergahı ise Tatvan, Muş, Elazığ, Malatya, Sivas, Kayseri, Kırıkkale ve Ankara’dan oluşuyor. Yolculuk yaklaşık 25 saat sürüyor.

3- Güney Kurtalan Ekspresi

Türkiye bozkırlarının kalbine tren yolculuğu yapmak isteyenler için bu rota tam bir biçilmiş kaftan. Yolculuk Ankara’dan başlayıp Siirt’in Kurtalan ilçesinde sora eriyor. Yolculuk yaklaşık bir gün sürüyor.

4- İzmir Mavi Treni ve Kars Ekspresi

İzmir Mavi Treni ve Kars Ekspresi
İzmir Mavi Treni ve Kars Ekspresi

En uzun yolculuğu Türkiye topraklarında bu rota ile gerçekleşiyor. Yolculuk yaklaşık 39 saat sürüyor. İzmir Mavi Treni ile başlayan yolculuk Ankara’dan Doğu Ekspresi ile devam ediyor. Neredeyse Türkiye’yi bir uçtan diğer bir uca sizi götüren bir yolculuk.

5- Toros Ekspresi

Toros Ekspresi
Toros Ekspresi

Toros Ekspresi Adana ile Konya arasında her gün düzenleniyor. Adana’dan başlayan yolculuk yaklaşık 6 saat sonra Konya’da son buluyor. Akdeniz ikliminin sahip olduğu eşsiz manzaralara şahit olacağınız bu rota, Varda Köprüsü ile sizi büyüleyecek.

6- Konya Mavi Treni

Her gün düzenlenen bu rota, Türkiye’nin ortasından başlayıp güzel İzmir’de sonra eriyor. Ege Bölgesinin güzelliklerinin keyfini yaşayacağınız bu tren yolculuğu yaklaşık 12 saat sürüyor.

7- Zonguldak-Karabük Treni

Zonguldak-Karabük Treni
Zonguldak-Karabük Treni

Yaban doğa güzelliklerinin içerisinde tren ile yolculuk yapmak isteyenler için uygun ekspreslerden biri de Zonguldak – Karabük trenidir. Muhteşem tren yolculuğu Türkiye coğrafyasının sahip olduğu nadide incilerden olan Karadeniz’in yeşil bitki örtüsünü beğeninize sunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz