- 12 Şub 2021 - 14:47

Uzay Hedefi Vatandaşı Neden Mutlu Etmedi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın haberini verdiği Ay Hedefi, vatandaşlara umut vermedi.

Uzay Hedefi Vatandaşı Neden Mutlu Etmedi
Uzay Hedefi Vatandaşı Neden Mutlu Etmedi
+8
Büyütmek için resme tıklayın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın duyurduğu Ay hedefi, ekonomik sıkıntılarla boğuşan vatandaşa umut vermedi. Mikrofon uzatılan vatandaşlar, şunları dile getirdi.

"Markete gidemiyoruz uzaya nasıl gideceğiz söyler misiniz? İnsanların haline bakın mutlular mı? Geçim sıkıntısı almış başını gidiyor. İnsanların elektriği, doğalgazı kesiliyor, biz uzaya mı gideceğiz? Sokakta halk açken Ay'a gitsen ne olur? Halk aç aç. Aklımızla alay ediyor Tayyip Erdoğan. Ülke batmış uzaydan bahsediyor. Melike Demirağ’ın çok güzel bir şarkısı var 'Uyu yavrum ninni, uyutayım seni, masallarla ninnilerle kandırayım seni' aynen bu"

Türkiye'nin uzay ile ilgili hedeflerini iki gün önce Milli Uzay Programı Tanıtım Toplantısı'nda açıklayan  Cumhurbaşkanı Erdoğan; uzaya belki de bir Türk kadının gideceğini belirtirken, uzay yolcusuna, astronot, kozmonot dışında yerli bir isim önerisi de isteyerek şu sözlere yer verdi:

"2023 sonunda yakın dünya yörüngesinde ateşleyeceğimiz kendi milli ve özgün hibrit roketimizle Ay'a ulaşarak sert iniş gerçekleştireceğiz"
 "Uzay Programı'ndaki onuncu ve son hedefimiz bir Türk vatandaşını uzaya göndermektir"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Duyurduğu Ay Hedefi Karşısında Vatandaşlardan Gelen Tepkiler

Cumhurbaşkanı'nın açıklamaları karşısında vatandaş nasıl bir açıklamada bulundu? Bakırköy Meydanı'nda mikrofon tutulan vatandaşlar tepkilerini şu şekilde dile getirdi: 

"Türkiye’deki Bütün İşler Hallettik de Ay mı Kaldı?"

Cumhurbaşkanı'nın açıklaması karşısında vatandaşlardan birinin yaptığı açıklama şu şekilde:

“Türkiye’deki bütün işler hallettik de ay mı kaldı? Türkiye’deki işleri halletsinler ondan sonra aya gidelim.” 

"Bizim Ay ile Ne İşimiz Var"

Başka bir yurttaş ise şunları söyledi:

“Bizim ay ile ne işimiz var. Önce kendi insanını kendi halkını düşün. Önce bu insanların açlığını gider. Bir sürü şey var. Bir tek o değil ki. Ay ile bizim ne işimiz var? Sen aya git bana 7G getir ne yapacağım ben 7G’yi. Sen önce aç karnımı doyur. Mantıklı düşündüğünde benim ay ile ne işim var?”  

"Geçip Sıkıntısı İşsizlik Almış Başını Gidiyor"

"Markete gidemiyoruz" diye serzenişte bulunan başka bir vatandaş ise şu açıklamayı yaptı:

"Markete gidemiyoruz uzaya nasıl gideceğiz söyler misiniz? İnsanların haline bakın mutlular mı? Geçip sıkıntısı işsizlik almış başını gidiyor. İnsanların doğalgazı, elektriği kesiliyor uzaya gideceğiz? Akıllı değil, deliyiz zaten. Ama bizi kapatacak deli hastanesi yok o da Türkiye’de çok az. Topluca öleceğiz uzayı göremeyiz. Kesinlikle ve kesinlikle uzaya çıkamayız ben ona inanıyorum. Önce insanlar markete gitsin. Elektriği, doğalgazı ödensin. Açlar, hastalar bunlar bakılsın. Uzay en son iş. Kendi insanlarımız aç ama 150 ülkeye yardım ediyoruz. Uzaya çıkamayız önce biz feraha çıkalım. İnsanları rahatlatsınlar aşağıya inip bir baksınlar insanlar bir ekmek için halk ekmeğe gidiyorlar. 1 TL için yürüyorlar. Ve bu insanların hali ne olacak hiç düşünmüyorlar. Bence Uzaya çıkamayız ama mezara gidebiliriz topluca." 

"Sokakta Halk Açken Aya Gitsek Ne Olur?"

Yurttaşlardan biri ise şunları dile getirdi:

"Daha bu ülkenin insanı bakkala gidemiyor. Türkiye halklarından bahsetmiyor aklımızla da alay ediyorlar. Tayyip Erdoğan aklımızla alay ediyor. Tayyip Erdoğan, hala bilim düşmanı. Üniversite öğrencilerine neler yaptıklarını görüyoruz. Ay'a, uzaya gidebilmek için bilime inanmak lazım. Bilim insanına inanmak lazım. Bu ülkenin pırıl pırıl gençlerine neler yapıyorlar. Efenim biz Ay'a gideceğiz. Ay'a değil biz hala yaya kaldık. Ülkenin düştüğü durumu tarif etmekte zorlanıyorum. Cumhuriyetin bütün birikimleri gitti. Melike Demirağ’ın çok güzel bir şarkısı var 'Uyu yavrum ninni uyutayım seni, masallarla ninnilerle kandırayım seni' aynen bu. Bu ülke insanı umarım inanmaz. Her konuda bu ülkenin insanına doğruyu söylemiyor bu ülkenin insanı umarım kanmaz. Geldiğimiz nokta hiç iyi bir nokta değil. Nasıl gidelim uzaya? Nasıl gideceğiz uzaya? Uzaya neyle gideceğiz? Gidebilir miyiz mümkün değil?  Diyelim ki aya gittik. Sokakta halk açken aya gitsek ne olur? Halk aç halk. Ay'a gideceğim deme. Bana çık deki,  “Ben bugüne kadar hata yaptım, bu ülkede çok büyük yoksulluk var, adaletsizlik, yolsuzluk var” desin. Belki bu yolsuzluğun parasını halka dağıtsalardı bu kadar yolsuzluğumuz, yoksulluğumuzda olmazdı."

"Önce Türkiyemize Bakalım"

"Önce Türkiyemize bakalım" açıklaması yapan vatandaşın cümleleri ise şu şekilde:

“Önce Türkiyemize bakalım. Herkes zor durumda. Kafeler kapalı, herkes çok zor durumda. İnşallah bu hastalıklar geçer herkes işinin başına döner”.

"Sokağa Çıkmama İzin Verirse Çıkarız Beraber"

Başka bir vatandaşın tepkisi ise şu şekilde:

"Valla ben 65 yaşında sokağa çıkamıyorum. Sokağa çıkmamı, toplu taşımaya binmemi engellerse.... Sokağa çıkmama izin verirse çıkarız beraber, problem değil. Buradan Aksaray’a gidemiyoruz uzaya, Ay'a  gideceğiz, inşallah…" 

“Türkiye İçin Güzel Bir Şey Uzaya Gidilmesi"

Yurttaşlardan biri de "Türkiye için güzel bir şey" diyerek şunlara yer verdi:

“Aslında Türkiye için güzel bir şey uzaya gidilmesi, ama bu pandemi döneminde herkes geçim derdinde. İlerisi için bir adım atılması gerekiyor ama o kadar da şey yapmamak lazım. Bir çıkalım da pandemiden ondan sonra inşallah başarılır uzaya gitmek, diyelim.”

"Herkes Çok Çok Rahat Etsin ki Ondan Sonra Uzaya Gidilsin"

Başka bir vatandaş ise şu sözleri söyledi:

“Uzaya gitmeden önce yapılacak bir sürü iş var onlar yapılsın. herkes çok çok rahat etsin ki ondan sonra uzaya gidilsin. Pandemide herkes aç kaldı susuz kaldı bütün iş yerleri kapandı. Çoluğumuz çocuğumuz hep işten ayrıldı. Şahsen ben bir tek emekli memur aylığımla hem çocuğumu hem de kendimi geçindiriyorum. 4 çocuklu insanlar ne yapacak? 10 çocuklu insanlar ne yapacak? Onları bir yapalım edelim ondan sonra düşünelim bence. Herkes 100 bin lira ile 200 bin lira ile geçiniyor bizler geçiniyoruz 2 bin - 2 bin 500 lirayla geçinmeye çalışıyoruz, ne yapalım kader utansın diyelim, başka bir şey diyemiyoruz”           

"Uzayda Ne Yapacaklarmış? Hayat Kuracaklar"

"Yeryüzü bitti uzaya mı sıra geldi?" sözlerine yer veren vatandaşın açıklaması ise şöyle:

“Yeryüzü bitti şimdi uzaya mı sıra geldi? Ben öyle düşünüyorum. Uzayda ne yapacaklarmış? Hayat kuracaklar. Öyle mi? Vallahi bir şey düşünmüyorum. Kimin ne yaptığını artık takip edemiyorum. Bildikleri bir şey vardır demek ki hayat kuracaklar orada.” 

"Hanım Aylık Emekli Maaşını Vermediği İçin Ben Aya Gidemeyeceğim"

Hanımının emekli maaşıyla uzaya gitme isteğini yerine getirmeye çalışan vatandaş ise şu açıklamayı yaptı:

“İnşallah kısmet olursa gideriz. Geçen Elon Musk’ın aya gidişini duydum. 55 bin dolardan bahsediliyordu. Benimde biraz eksiğim vardı hanıma dedim ki; 'Aylık maaşını verirsen 55 bin doları tamamlayacağım, gidelim' diye. Hanım aylık emekli maaşını vermediği için ben aya gidemeyeceğim. Hanımla o yüzden bozuştuk biraz.”

“Birden Uzay Çıkarıp Gündemi Değiştirmek Bence Yanlış"

Vatandaşlardan biri ise şu sözlere yer verdi:

“İnşallah gideriz. Bence halkın sorunlarıyla ilgilenmeleri daha doğru olur. Çünkü şimdi düşündüğünüz zaman gerçekten kötü durumdayız. Bizim halimiz vaktimiz yerinde olduğu halde biz bile kötü durumdayız. Birden uzay çıkarıp gündemi değiştirmek bence yanlış. Yapmasın böyle şeyleri. Öyle düşünüyorum.” 

"Gitsinler İyi Olur"

“Gitsinler iyi olur. Kurtulmuş oluruz hepsinden birden. Gidebilirler...” 

"Türklerin Başaramayacağı Bir Şey Yok, Yeter ki İstesinler"

Türklerin her şeyi başarabileceği vurgusunu yapan yurttaş ise şu ifadelere yer verdi:

“Ben şöyle düşünüyorum: Türklerin başaramayacağı bir şey yok, yeter ki istesinler. Yani çok zeki milletiz biz. Yeter ki çalışalım uzak ne ki o bize gelecek, biz uzaya gitmeyeceğiz. O kadar diyorum yani. Bence ismi Atamızı çağrıştıran bir şey olabilir. Atatürk’ü çağrıştıran. Şu günlere gelme sebebimiz zaten o. İyi ki o zekasını kullanarak bizi bugüne kadar getirmiş. Atatürk’ü anımsatan bir şey olabilir.”   

12 Şub 2021 - 14:47 İstanbul- Güncel --- Okunma

Son bir ayda okuhaber.com sitesinde 296.347 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.

01

OSMANLI - AÇ ADAM ŞİKAYET ETMEZ ÇALIŞIR ÜRETİR PARA KAZANIR ŞİKAYETİN KENDİSİNE FAYDASIDA YOK UZAYA GİTMEK İSTEYEN TÜRKİYEDEN RAHATSIZ OLANLAR BELLİDİR DAHADA RAHATSIZ OLACAKSINIZ ÇENEYLE DEĞİL İCRAATLA ÇALIŞMAYLA ÜRETMEYLE İŞ YAPILIR VE BÜYÜLÜNÜR

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Şubat 15:45
Hızlı Bul - Tanıtım Yazısı