- 26 Mar 2021 - 15:55

AKP'li Akbaşoğlu'ndan İstanbul Sözleşmesi Eleştirilerine Yanıt: ''Hiçbir Yetki Gaspı Söz Konusu Değil!''

AKP Grup Başkanvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu, Cumhurbaşkanı kararıyla İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine gelen eleştiriler, yapmış olduğu basın toplantısında yanıt verdi.

AKP'li Akbaşoğlu İstanbul Sözleşmesi Eleştirilerine Yanıt: ''Hiçbir  Yetki Gaspı Söz Konusu Değil!''
AKP'li Akbaşoğlu İstanbul Sözleşmesi Eleştirilerine Yanıt: ''Hiçbir  Yetki Gaspı Söz Konusu Değil!''
Büyütmek için resme tıklayın

AKP Grup Başkanvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu, Cumhurbaşkanı kararıyla İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine gelen eleştirilere yanıt verdi. İstanbul Sözleşmesi'nin feshi ile alakalı yapan eleştirilere karşılık Akbaşoğlu şu söylemlerde bulundu:

“60 yıllık uygulama ne ise çekilme kararına dönük, aynı uygulama yapılmıştır. Hiçbir yetki gaspı söz konusu değildir. Yasama, yürütme arasındaki münasebetler, kendi görev ve yetki alanları içerisinde icra edilmiştir” .

''Hiçbir Yetki Gaspı Söz Konusu Değil''

TBMM'de düzenlediği basın toplantısında eleştirilere yanıt veren Akbaşoğlu'nun konu ile ilgili görüşleri şu şekilde:

''İstanbul Sözleşmesi ile ilgili şunu söylemek istiyorum. 60 yıllık uygulama ne ise çekilme kararına dönük, aynı uygulama yapılmıştır. Hiçbir yetki gaspı söz konusu değildir. Yasama, yürütme arasındaki münasebetler, kendi görev ve yetki alanları içerisinde icra edilmiştir. Bununla ilgili olan mevzuatı sizlerin takdirine sunmak istiyorum. CHP hükümeti döneminde, Başbakan İnönü iken 11 Haziran 1963 tarihli 244 sayılı bir kanun Meclis’ten geçiyor. Adı ‘bazı antlaşmaların yapılması için cumhurbaşkanına yetki verilmesi hakkında kanun.’ Dolayısıyla anlaşmaların yapılması ile ilgili cumhurbaşkanına yetki veren bir kanun. Milletimizin kararıyla, onayıyla, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesi söz konusu olanca 2018 seçimleriyle, 15 Temmuz 2018 yılında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi çıkarılıyor. Yürütmeye ilişkin konuların cumhurbaşkanlığı ile düzenlenmesine ilişkin… Bu kararnamenin üçüncü maddesinde aynen 1963 tarihli kanunun metni yer alıyor ve parlamenter sistemde cumhurbaşkanı ve bakanlar kurulu ile yürütme yetkisi kullanılırken 2018 ile beraber yürütme yetkisi doğrudan cumhurbaşkanı ile kullanılacağı yer alıyor. ''

''İstanbul Sözleşmesi Kalkan Olarak Kullanılmasın''

Akbaşoğlu diğer muhalefet partilerin marjinal yaklaşımları meşrulaştırmaya çalıştığını iddia ederek, şu yorumlarda bulundu:

''CHP sözcülerini dinlediğimizde ‘kutsal saydığınız aile’ diyerek aileyi rencide eden yaklaşıma tanık oluyoruz. İYİ Parti’ye de sormak istiyorum: Siz aileyi kutsal saymıyor musunuz? Anayasa’da toplumumuzun temeli ailedir. Ey CHP, ey İYİ Parti, ey HDP yöneticileri. Biz, aileyi, kadını, erkeği, çocuğu, genci, yaşlıyı her insanı, anne baba çocuktan müteşekkil aileyi de kutsal sayıyoruz. Kadınlara pozitif ayrımcılık yapılması ile ilgili Anayasa’da pozitif ayrımcılığa dönük hükümleri getiren parti AK Parti’dir. Kadına şiddete sıfır tolerans ilkesiyle hareket eden parti AK Parti’dir. Kimse kadın hakları kavramsallaşmasına giderek, marjinal yaklaşımları meşrulaştırmaya ve İstanbul Sözleşmesi’ni kalkan olarak kullanmaya kalkmasın.''

''Yetki Karmaşasını Nasıl Engelleyeceksiniz''

Parlamenter sistemde yetki karmaşasını engellemenin söz konusu olmayacağına vurgu yapan Akbaşoğlu, diğer parti mensuplarını sert bir dille eleştirdi:

''Adına güçlendirilmiş parlamenter sistem diyorlar. Aslında kavramsallaştırırken, sistemin eksikliğini de kabul etmiş oluyorlar. Demek ki güçlendirmeye ihtiyaç var bu sistemin. Şu anda Anayasa’ya göre; hükümet sistemi değişikliği, 2023 seçimlerinde bu sistemi benimseyen cumhurbaşkanı adayının kazanması ve en az 400 milletvekilinin parlamenter sisteme geçiş ile ilgili onay vermesi gerekiyor. Bu mümkün mü? Mümkün görünmüyor. Bununla beraber kendi aralarında ihtilaflı şekilde anayasa çalışmaları yapıldı mı yapılmadı mı, uzlaşamadıkları gündemi takip etmiştik. Biz cumhurbaşkanını da milletvekilini de doğrudan sandıkla seçilmesi usulünü getirdik. Siz teklifinizde cumhurbaşkanını kime seçtireceksiniz? Millet mi seçecek, parlamento mu? Öngördüğünüz sistemde başbakan partili mi olacak, partisiz mi olacak? Parlamenter sistemdeki cumhurbaşkanı ile başbakan arasındaki yetki karmaşasını nasıl engellemeyi düşünüyorsunuz? Bir takım görev ve yetkilerle, kendi içinizde beş benzemezi bir araya getirecek birtakım makamlar üzerinde paylaşım mı yapmayı düşünüyorsunuz?''

''Magazinsel Olarak Farklı Noktalara Çekilmemeli''

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un, İstanbul Sözleşmesi’nin iptali tartışmalarına Montrö örneği vermesinin sorulması üzerine Akbaşoğlu, şu yanıtı verdi:

“Sayın Meclis Başkanı’mız da mümkün ile muhtemel arasında farkı ortaya koyacak nitelikte bir açıklama yapmıştı. Bir şeyin yapılabilir olması başkadır yapılması başkadır. Kanuni anlamdaki düzenleme nedir ne değildir, net şekilde ortaya koymaya gerekir. Gerek 1963 tarihli 244 sayılı Kanun gerek bu çerçevede bu hükümleri yeni hükümet sistemi çerçevesinde uyarlayarak yürürlüğe koyan Cumhurbaşkanlığı 9 No’lu Kararnamesi aynı anlamı ihtiva etmekte ve uluslararası anlaşmaların nasıl yürürlüğe gireceğini ve nasıl feshedileceğini ortaya koymaktadır. Hukuki çerçeve nedir bunun cevabına dönük açıklama olarak görmek gerekmektedir. Magazinsel olarak farklı noktalara çekmek doğru değildir.”

''Takdir Sayın Cumhurbaşkanımızındır''

Basın mensupları tarafından sorulan kabine değişikliği konusuna da yanıt veren Akbaşoğlu'nun bu konudaki görüşleri ise şu şekilde:

“En üst karar organımız MKYK. Orada 75 asil, 35 yedek üyeden müteşekkil, tecrübeli bir kadro oluşturuldu. Bu kadronun yaklaşık üçte biri kadınlardan oluşuyor. Burada bütün toplum kesimlerinin temsiliyeti söz konusu. Bu kadro içinden de MYK belirlendi. Ümit veren bir kadroyu milletimizin önüne sunmuş olduk. Bu bağlamda kabine değişikliği ile ilgili tasarruf Cumhurbaşkanı’mızın takdiridir”

 

26 Mar 2021 - 15:55 Ankara- Güncel --- Okunma

Son bir ayda okuhaber.com sitesinde 186.101 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.