Nabız Nedir? Nasıl Ölçülür?

Nabız, kalbin kaç kere kasıldıydınız bizlere bildiren hızdır. Kanın sol karıncıktan büyük atardamara pompalanmalı sonucunda, uç noktalardaki atardamarda oluşan dalgalanmaya nabız adı verilir. Normal nabız, yetişkinde dakika da 60-100 defa iken çocuklarda 100-120 defa, bebeklerde ise dakikada 100-140 defadır. Peki, Nabız Nedir? Nasıl Ölçülür?

Nabız Nedir?

[caption id="attachment_189283" align="alignnone" width="640"] Nabız Nedir?[/caption]

Kalbin kasılmasıyla birlikte fırlayan ve damarların esneyebilen özelliğine karşı atardamarda genişleme özelliğine sahiptir. Damar duvarı bu genişlemenin ardından elastik olduğundan dolayı eski durumuna döner. Ve hemen ardından bir sonraki atım ile yeni basınç dalgası yaşanır. İşte bu genişleme, damarların yüzeysel seyrettiği yerlerde nabız dalgası olarak hissedilir.

Nabız, bize yalnızca kalp hızı hakkında bilgi vermeyecek aynı zamanda kalbin düzenli çalışıp çalışmadığını, yani kalbin ritmi hakkında da bildiği verdiği gibi bazı kalp ve kapak hastalıklarında da nabzın özellikleri tanı belirlemede bize yardımcı olacaktır.

Herhangi bir sorunu olmayan kişilerde nabız, dinlenirken dakikada 60-100 ortalama ise 70 civarında olmaktadır. Nabız hızı birçok durumdan etkilenmektedir. Hastalıklar, stres, yaralanma gibi durumlar nabız hızını artırır.

Nabız Nasıl Ölçülür?

En sık şekilde el bileğinin baş parmağı etrafındaki radikal artere bakılarak nabız Ölçülür.

[caption id="attachment_189284" align="alignnone" width="640"] Nabız Nasıl Ölçülür?[/caption]

Nabzı başka bir şekilde nabız bölgelerinde, birinci ve ikinci el parmak uçlarımızı bastırarak nabız dalgası aramalıyız. Eğer nabzı hissedersek önce düzenli olup olmadığına bakmamız daha sonra ise 1 dakika içerisindeki sayısını tespit etmeliyiz. Veya 15 saniye sayarak bulduğumuz rakamı 4 ile çarpabiliriz.

Bazı ritim bozukluklarında, kalp hızı yüksekten nabız hissedemeyebiliriz. Böylece nabız hızını gerçekte olduğundan daha düşük bulabiliriz. Bu gibi durumlarda ise kalbi dinleyerek kalp hızını bulmak daha doğru sonuçlar elde etmemize neden olacaktır.

Kol veya bilekten ölçüm yapan dijital tansiyon aletleri, Kan basıncının ölçümünün dışında nabız hızını da verir. Ancak yukarıdaki durumlarda dijital tansiyon aletleri ölçümü tam doğru olmayabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Detoks Çayı İle Toksinlerinizden Hızlı Bir Şekilde Arının

- OKU HABER, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3438104/nabiz-nedir-nasil-olculur