İzlerken Kendinizi İngiliz Tarihine Kaptırmanız Garantili 4 Yapım

1.       The Crown

2016’da yayın hayatına başlayan ve hali hazırda devam eden The Crown, İngiltere tarihinde en uzun süre tahtta kalan hükümdar olan II. Elizabeth’in tahta çıkışıyla başlayarak hayatını anlatıyor. Kraliçe Elizabeth rolünde Claire Foy’u, Edinburgh Dükü Philip olarak ise Matt Smith’i izlediğimiz bu dizinin henüz iki sezonu yayınlandı, üçüncü sezonsa çok yakında yayında olacak.

İngiliz monarşisi ve parlamentosunun yapısına şahit olduğumuz bu dizi, sizi mutlaka benzeri yapımlara çekecek cinsten.

2.       Victoria

Yine bir başka kraliçenin saltanatını anlatan bir dizi: Victoria. Adından da anlaşılacağı üzere Kraliçe Victoria’yı konu alan bu yapım, Victoria döneminde meydana gelmiş oldukça büyük olayları gerçekçi ve etkili bir şekilde başarabilmiş. Ayrıca, kraliçenin eşi Prens Albert ile olan muazzam ve çokça çalkantılı aşkı, bu diziyi daha da izlenebilir yapan bir etken.

Daha üç sezonu yayınlanmış olan Victoria’yı izlerken zamanın nasıl geçtiğini bile anlamayacaksınız.

3.      The Iron Lady ( Demir Leydi)

Türkçe adıyla Demir Leydi, İngiltere’nin ilk kadın başbakanı Margaret Thatcher’ın hayatı üzerine farklı bir zaman akışıyla odaklanan bir film. Thatcher’ın yaşlılığı, gençliği ve başbakanlık yılları arasında sürekli geçişlerle kurgulanmış bu yapım, sizi İngiliz parlamentosunun ta içine kadar götürüp bir kadının tamamı erkeklerden oluşan politik topluluk içinde hayatta kalmasını izlerken bir yandan da Thatcher’ın siyasal olaylara yaklaşımını etkili bir biçimde anlatıyor.

4.      Pride and Prejudice ( Aşk ve Gurur)

Önceki yapımların aksine İngiliz siyasetinin dışında kalan bu film, Jane Austen’in ölümsüz kitabı Aşk ve Gurur’un sinema uyarlaması. Başrolde tüm yeteneğiyle Keira Knightley’i izlediğimiz Aşk ve Gurur, 19. yüzyıl İngiltere’sinin sosyal yapısına odaklanarak, Elizabeth ve Mr. Darcy aşkı etrafında halkın durumunu oldukça ilgi çekici bir şekilde aktaran, mutlaka izlenmesi gereken bir yapıt.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3442482/izlerken-kendinizi-ingiliz-tarihine-kaptirmaniz-garantili-4-yapim