İşten Çıkarma 3 Aydan 6 Aya Kadar Yasaklanıyor !

Son Dakika ! İşten çıkarma 3 ay yasaklanıyor ! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamayla işten çıkarılma korkusu ile evinde telaşla bekleyen, ücretsiz izne gönderilen ve iş yerinden uzaklaştırılmak zorunda olan işçilerin yüzü güldü. 

Corona Virüs Salgınının hayatın her alanını etkilediği son günlerde işçilerin korkulu rüyası işten çıkarılmaya çözüm geldi! Şu an için önümüzdeki 3 ay boyunca işverenler işçi çıkarma kararına gidemeyecek. 

3 Aydan 6 Aya Kadar İşten Çıkarma Yapılamayacak!

Ömümüzdeki 3 ay boyunca iş verenler iş yerini kapatsalar dahi işçi çıkarmalar yapamayacak. Çalışmaya ara veren iş yeri sahipleri işçilerini ücretsiz izne çıkarabilecekler fakat bunu yaparken her işçiye günlük 39 lira 24 kuruş ödeme yapmak zorunda olacak. 

İşsizlik Maaşı Alamayanlara da Müjde Geldi !

15 Mart 2020 tarihinden önce işten çıkarma sorunu ile karşı karşıya kalan ve işsizlik maaşı hak etmeyen işçiler de günlük 39 lria 24 kuruş ödeme alabilecek. 

İşten Çıkarılma Durumunda Kazanılacak Haklar Nelerdir? 

Şu an için en az 3 ay bu durum mümkün olmasa da işten çıkarma durumunda işçinin alacağı birtakım haklar bulunmaktadır. Bu kapsamda, her gün binlerce kendi rızası olmadan işten çıkarılan işçi , işverenleri tarafından ödenecek  işten çıkarma tazminatı ve  kıdem tazminatı haklarını öğrenmek için Sosyal Sigortalar Kurumu 'na başvurmaktadır. 

1 - Kıdem Tazminatı Nedir? Kimler Alabilir ? 

Kıdem tazminatı , çalışanın şirket bünyesinde en az 1 yıl çalışması koşulu ile işten ayrılma durumunda, 1475 sayılı İş Kanunu Madde 14 'e göre işverenin ödemekle yükümlü olduğu tazminat ödemesidir. Kıdem tazminatı tavanı 2020 yılı için 6.730.15 TL miktarındadır. 

Kıdem Tazminatı Şartları Nelerdir?

2 - İşten Çıkarma Tazminatı Nedir ? Kimler Alabilir ? 

İhbar tazminatı olarak da bilinen işten çıkarma tazminatı , işverenin çalışanı işten çıkarma düşüncesini işten çıkarma gününden en az 15 gün önce bildirmemesi durumunda verilen tazminat miktarıdır. 

İşten çıkarma tazminatı şartları arasında en önemlisi iş akdinin işveren tarafından iptal edilmesidir. İkinci koşulu ise işten çıkış taihinden 15 gün önceden haber verilmemesidir. Bu durumlarda ihbar tazminatı almak için bu iki temel şartın bir arada olması yeterlidir. 

- OKU HABER, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4144017/isten-cikarma-3-aydan-6-aya-kadar-yasaklaniyor