Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in’in Dış Politika Danışmanı Açıkladı: Kim Jong Un, Hayatta ve İyi!

Güney Kore Devlet Başkanı'nın dış politika danışmanı Moon Chung-in’den Kim Jong Un ile ilgili açıklama geldi. Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un hayatta ve iyi! CNN’e açıklama yapan Güney Kore’nin üst düzey dış politika danışmanı Moon Chung in,

"Hükümetimizin pozisyonu sabit. Kim Jong-un, hayatta ve iyi. 13 Nisan'dan bu yana Wonsan bölgesinde kalıyor. Şimdiye kadar herhangi bir şüpheli hareket tespit edilmedi."

sözlerine yer verdi.

Kim Jong Un İle İlgili Söylentiler Nelerdi?

Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un ile ilgili günlerdir sağlığının bozulduğu ya da öldüğü yönünde spekülasyonlar ortaya atılmıştı. Hatta birkaç Çinli doktorunda Kim’in sağlık durumu için tavsiyede bulunmak üzere Kuzey Kore’ye gittiği söylenmiş ve Kuzey Kore liderinin 12 Nisan’da kardiovasküler ameliyatı geçirdiği yönünde haberler yayılmıştı. Ayrıca bu haberlerle birlikte iyileşme sürecinde olduğu da söylenmişti.

Bu söylentiden başka Hong Kong Uydu Televizyonu ise Kim Jong Un’un öldüğünü duyurarak bir başka söylentinin başlamasına sebep olmuştu, fakat bu konuda da herhangi bir yetkili kişi tarafından da bu haber doğrulanmamıştı.

Kim Jong Un’un 15 Nisan’da Kuzey Kore’nin kurucu lideri olan büyük babasınında doğum günü kutlamalarına ve diğer önemli etkinliklere de katılmaması nedeniyle sağlığının yerinde olmadığıyla ilgili söylentilere neden ortaya atılmıştı.

En son geçtiğimiz gün ABD’nin Güney Carolina Senatörü Lindsey Graham yapılan spekülasyonlar doğrultusunda bir açıklama yaparak:

"Orası kapalı bir toplum. Doğrudan bir şey duymadım ancak ölmemiş veya iş göremez hale gelmemişse buna şoke olurum çünkü bir ülkeden çok, bir tarikat olan Kuzey Kore gibi kapalı bir ülkede bu tür dedikoduların sonsuza kadar devam etmesine ve soruların cevapsız bırakılmasına izin vermezsiniz."

sözlerini kullanmıştı.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4308691/guney-kore-devlet-baskani-moon-jae-inin-dis-politika-danismani-acikladi-kim-jong-un-hayatta-ve-iyi