Dünyanın En Uzun Batırma Tüp Tüneli Geliyor: Danimarka-Almanya

Danimarka-Almanya arası ulaşımı sadece bir kaç dakikaya düşürecek olan "batırma tüp tüneli" projesi, Danimarka parlementosu tarafından onay aldı. Yeni tünel projesinin adı "Fehmarnbelt" olarak belirlendi. 

İnşaat Ne Zaman Başlıyor?

Fehmarnbelt isimli yeni su altı tüp tünel projesinin Ocak ayında Danimarka sınırlarında başlanacağı açıklandı. Proje yaklaşık 9 yıl kadar süreceği ve açılışın 2029 yılı ortalarında yapılacağı tahmin ediliyor. 

Ulaştırma Bakanı Benny Engelbrecht projeyi onaylayan parlementerleri tebrik ederek ekledi "bu proje ile birlikte Avrupa'ya yeni bir kapı açılacak."

Tünel projesi yaklaşık 7 milyar dolara mal olacak ve çift hatlı tren ile 4 şeritli motorlu araçların ulaşımına imkan sağlayarak Danimarka-Almanya arası ulaşımı 7-10 dakika arasına düşürecek. 

 Batırma tünel tekliği ile yapılacak olan Fehmarnbelt projesi,  60 metre genişliğe, 16 metre derinliğe sahip olacak. Tünel inşaatı bitiğinde "dünyanın en uzun batırma tüp tüneli" ünvanına da sahip olacak

Dünyayı saran Covid-19 salgını yüzünden 6 ay ertelenen tünel projesi, Almanya ile Danimarka adası olan Lollanda adasını birbirine bağlayacak. 

- OKU HABER, Dünyadan Haberler bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4315031/dunyanin-en-uzun-batirma-tup-tuneli-geliyor-danimarka-almanya