Demokratik Kongo Cumhuriyeti Ebola Salgınını Duyurdu

Ebola salgını, Demokratik Kongo Cumhuriyeti tarafından resmen duyuruldu. Dünya genelinde Covid-19 salgını devam ederken bir salgın haberi de Afrika topraklarından geldi. Ölümcül hastalıkların son bulmadığı Afrika tekrardan ebola ile gündeme geldi. Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin kuzey bölgesinde salgın tekrardan kendini gösterdi.

2020 yılı felaketler yılı olarak sürprizlerine devam ediyor. Henüz koronavirüs salgını geçmemişken yeni bir salgın Afrika topraklarında ortaya çıktı. Yeni salgının türü, Kongo'nun uzun yıllardır mücadele etmeye çalıştığı ebola olarak paylaşıldı.

Dünya Sağlık Örgütü, salgının başladığını kendi web sitesinden yaptığı açıklama ile duyurdu. Yapılan açıklamada; Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin eyaleti olan Equateur’un başkenti Mbandakka’da virüse rastlanıldığı söylendi. Wangata sağlık bölgesi salgının ana merkezi olarak belirlendi.

Kongo Sağlık Bakanı’nı yaptığı açıklamada 6 kişide ebola virüsü tespit edildi. Tespit edilen vakalardan 4’ü hayatını kaybederken, ikisi gözetim altında tutuluyor. Tespit edilen 6 vaka, laboratuar testleri ile onaylanmış vakalardır. Yetkililer, virüsün daha fazla kişiye bulaşmış olduğunu düşünüyor.

Yeni Ebola Salgını Başladı

Yeni salgın hakkında yetkililer sürekli açıklama yapıyor. Salgın hakkında konuşan Dünya Sağlık Örgütü Genel Müdürü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus;

“Bu, insanların yüzleştiği tek sağlık sorununun COVİD-19 olmadığının bir göstergesi. Dikkatimizi salgın üzerine yoğunlaştırsak da DSÖ, diğer sağlık sorunlarını da gözlemlemeye ve cevap vermeye devam ediyor.”

Açıklamalarında bulundu.

Tespit edilen yeni ebola salgınının ilki 1976 yılında orta çıkmıştı. O tarihten bu güne tam 11 defa aynı salgın Demokratik Kongo Cumhuriyeti topraklarında kendini gösterdi. Ayrıca bu topraklarda dünyanın en büyük kızamık salgını da yaşanmıştı.

Dünya Sağlık Örgütü Afrika Bölgesel Direktörü Dr. Matshidiso Moeti, salgın hakkında alınan önlem planlarından bahsetti. Moeti, açıklamalarında şunlardan bahsetti;

“Oldukça zor bir zamandayken yaşanıyor ancak DSÖ, salgınla başa çıkabilme konusunda kapasiteyi yükseltmek için son iki yıldır sağlık yetkilileriyle, Africa CDC (hastalık kontrol ve önleme merkezi) ile ve diğer ortaklarla birlikte çalışıyor. DSÖ, bölgesel önderliğini sağlamlaştırmak ve verilen tepkinin hızlandırılmasını desteklemek için bir takım göndermeyi planlıyor.”

Alınan tedbirler kapsamında DSÖ, Kongo’da çalışmalarını sürdürüyor. Örgütün sitesinden yapılan açıklamaya göre 2018 oluşturulan bir ekip, salgınla mücadele etmek için Mbandakka şehrinde çalışıyor. Burada bulunan ekip, veri toplama da ve test yapılmasında destek olarak çalışıyor.

Ebola Salgını Bilançosu

Uzun yıllardır ebola salgını ile mücadele eden Demokratik Kongo Cumhuriyeti bu zaman kadar birçok vatandaşını kaybetti. İşte son yıllarda salgın nedeni ile hayatını kaybedenlerin sayısı;

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4789249/demokratik-kongo-cumhuriyeti-ebola-salginini-duyurdu