Schengen Vizesi Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Alınır?

Schengen vizesi, Avrupa ülkelerinin neredeyse tamamında serbest dolaşım hakkı veren bir belgedir. Ciddi bir suç unsuru taşımayan herkes bu vize türüne başvuru yapabilir. Bunun için bazı şartlar istenmektedir. Peki, bu vize türüne başvuru yapmak için istenen belgeler nelerdir? Kimler başvuru yapabilir? Geçerli olduğu ülkeler hangileridir? İşte tüm merak edilenler…

Schengen Bölgesi, Avrupa Serbest Ticaret Birliği ve Avrupa Birliği gibi uluslararası kuruluşlara üye olan ülkelerin meydana getirdiği resmi bir bölgenin adıdır. Avrupa kıtasında bulunmakta olan ülkelerin neredeyse tamamı, başka ülkelerden gelen ziyaretçileri Schengen ile kabul etmektedir.

Bu vizeyi sadece bir Avrupa ülkesi aracılığıyla aldıktan sonra, ilk olarak o ülkeye giriş yaparak daha sonra diğer Schengen Bölgesi ülkelerine de aynı vize sayesinde geçiş yapabilirsiniz.

Schengen Ülkeleri Hangileridir?

Schengen Vizesi Almadan Gidilebilen Avrupa Ülkeleri Hangileridir?

Schengen almadan gidilebilen Avrupa ülkeleri de vardır. Bu ülkeler Avrupa Birliği üyesi olmalarına rağmen diğer üye ülkeler ile aynı tür vizeyi talep etmemektedirler. Talep ettikleri vize için gerekli evraklar ve daha pek çok farklı konu hakkında bilgi sahibi olabilmek için resmi kurumlarını takip etmek gereken ülkeler şunlardır:

Schengen Vizesi Almak İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Schengen almak için gerekli olan evraklar, vize başvurusu yapılacak olan kuruma göre değişiklik gösterebilir. Fakat Schengen Bölgesi ülkeleri, genel olarak birbirleri ile aynı türden evrakları talep ederler.

Herhangi bir Schengen Bölgesi üyesinin temsilciliğine başvurarak ya da internet üzerinden başvuru formu doldurarak vize alma işlemi gerçekleştirilebilir. Schengen almak için gerekli olan evraklar ise genel olarak şu şekilde belirlenmiştir:

Vize alacak olan kişinin çalışıyor olması durumunda bu belgelere şunlar da eklenir:

Çalışmayanlar Schengen Vizesi Alabilir Mi? Vize Sponsoru Nedir?

Çalışmayan kişilerin Schengen alabilmesi, sponsor olarak birilerini göstermeleri ile mümkün olabilir. Dolayısıyla vize sponsoru, gelir belgesi olmadığından dolayı seyahat harcamalarını karşılayabilecek olduğunu belgeleyemeyen kişilerin bu harcamalarını karşılayacak olan kişiye denir. Ayrıca banka hesap bilgileri dokümanı ile ilgili kuruma bildirilen maddi durum ya da birikim miktarı belli bir oranın altındaysa da vize sponsoru gösterilmesi gerekir.

Vize Sponsoru Olabilecek Kişiler Kimlerdir?

Vize sponsoru olabilecek kişiler, seyahat edecek olan kişinin annesi, babası ya da diğer birinci derece akrabalarından birisi olabilir. Ayrıca bir vize sponsoruna ihtiyaç duyulursa, vize sponsoru olabilecek kişiler arasından herhangi birinin bir dilekçe hazırlaması gerekir…

Schengen Vizesi İçin Sponsor Dilekçesi Örneği

Schengen alınması için yazılacak olan sponsor dilekçesi, ilgili ülkenin başkonsolosluğuna teslim edilir. Schengen için sponsor dilekçesi örneği şu şekildedir:

(Ülkenin İsmi) BAŞKONSOLOSLUĞUNA

Oğlum / Kızım …………. (Ad ve Soyadı)’nın 00.00.0000 – 00.00.0000 tarihleri arasında yapacağı seyahatin masraflarının tümünün tarafımca karşılanacağını arz ederim .

AD - SOYADI

İMZA

Schengen Vize Ücreti Ne Kadardır?

Schengen ücreti, başvuru sahibinin kişi ya da kişilerin yaş durumuna bağlıdır. Ayrıca Avrupa Birliği ülkeleri ile vize kolaylaştırma anlaşması bulunan herhangi bir ülkenin vatandaşı olanlar da indirimli ücret öderler. Bu ücretler 2020 yılından itibaren şöyledir:

Türkiye üzerinden Schengen vizesi nasıl alınır, Schengen vize başvurusu nasıl yapılır sorularına cevap vermeye çalıştık. Yurt dışı vize başvurularında en doğru bilgileri vize ofislerinden alabilirsiniz. Bu ofislere giderek gerekli işlemleri, parmak izi vermeyi, kısa süreli veya uzun süreli vize başvurusunda bulunmayı gerçekleştirebilirsiniz.

- OKU HABER, Gezi bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5513622/schengen-vizesi-nedir-ne-ise-yarar-nasil-alinir