SGK Reddetti! Covid-19 Meslek Hastalığı Sayılmayacak

İzmir Tabip Odası, hekim arkadaşlarının Covid-19 sebebiyle yaşamını yitirmesinin ardından Sosyal Güvenlik Kurumu’na, "Ölümün meslek hastalığı kapsamında değerlendirilmesini ve yakınlarına ölüm geliri bağlanması" isteğinde bulunmuştu. İzmir Tabip Odası, bu isteklerinin reddedildiğini bildirdi.

İzmir Tabip Odası İnternet Sitesinden Açıklama Yayınladı

İzmir Tabip Odası, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun, bir hekim arkadaşlarının Covid-19 sebebiyle yaşamını yitirmesini meslek hastalığı olarak saymadığını bildirdi. Açıklamasında, bir işyeri hekimi arkadaşlarının covid-19 pandemisi döneminde, görev yaptığı işyerindeki çalışanlara pandemi eğitimi ve sağlık hizmetleri vermesi nedeniyle koronavirüs hastalığına yakalandığını ve yaşamını yitirdiğini ifade etti. Bunun üzerine İzmir Tabip Odası, SGK’ya, hastalığın ‘meslek hastalığı’ olarak sayılması isteğinde bulundu.

SGK’dan Cevap

İzmir Tabip Odası’nın bu başvurusunun üzerine SGK, "Mesleki Bulaşıcı Hastalıklar Listesinde Covid-19 hastalığının olmadığı, bu nedenle hekimin ölümünün meslek hastalığı kabul edilmediği" cevabını verdi.

İzmir Tabip Odası Tepki Gösterdi

SGK’dan gelen cevap üzerine İzmir Tabip Odası tepki gösterdi. Resmi internet sitesinden açıklama yapan oda konu hakkında şu ifadelere yer verdi: "Covid-19 olarak tanımlanan bir hastalığın henüz tarif edilmediği bir dönemdeki mevzuattan hareketle bu şekilde yanıt verilmesi hatalı ve traji-komik bir yaklaşımdır" İzmir Tabip Odası, düzenleme yaparak sağlık sorunlarını çözmek yerine, sağlık çalışanlarına engel çıkarılmasının sosyal hukuk devleti olunmasıyla bağdaşmadığını dile getirdi. Oda yöneticileri, Covid-19’un meslek hastalığı olarak kabul edilmesi için gereken mesleki ve hukuki mücadeleyi vereceklerini ifade etti.  

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5725355/sgk-reddetti-covid-19-meslek-hastaligi-sayilmayacak