Kırşehir'de Vatandaşlar ile Bir Araya Gelen Kemal Kılıçdaroğlu: Sorunları Çözebilirim Çünkü Benim Kul Hakkı Yeme Alışkanlığım Yok!

Kemal Kılıçdaroğlu, Kırşehir'de kurulan Halk Çadırında işçi, çiftçi, esnaf ve öğrencilerle bir araya geldi. Halk çadırında vatandaşların sorunlarını dinleyen Kılıçdaroğlu'na hayat pahalılığı ve ekonomik kriz eleştirileri yapıldı. Ekonomik krizden dert yanan vatandaşlara Kılıçdaroğlu şu sözlerle seslendi:

"Bir feryat sesi var. Feryadı sona erdirmek bizim elimizde. Yetkilendirdiğiniz kişi bu feryadı söndürmeye talip olacak. Ben sizin oylarınıza talip değilim. Ben sizin sorunlarını çözmeye talibim. Sizin sorunlarınızı çözebilirim ben, çözmek istiyorum da. Çünkü benim köşeyi dönmek gibi bir alışkanlığım yok. Kul hakkını yemek gibi bir alışkanlığım yok. Saraylarda oturmak gibi bir alışkanlığım da yok. Mütevazi yaşarım. Vatandaşın derdi neyse oturup çözmek lazım" 

Kafe Çalışanından Kılıçdaroğlu'na: Kendi Mesleğimi Atanamadığım İçin Yapamıyorum

Halk çadırındaki Kırşehir'li vatandaşlar, Kemal Kılıçdaroğlu'na ağırlıklı olarak ekonomik sıkıntılardan dert yandı. Bir kafe çalışanı pandemi döneminin zorlukları ile birlikte atanamadığı için mesleğini icra edemediğini şu sözlerle ifade etti:

"Biz üç ay ve üç ay olmak üzere toplam 6 aydır kapalıyız. Yani yılın yarısında yattık, yarısında çalıştık. Kiralarımızı ödedik. Vergilerimizi ödedik. Şimdi kredilerimizi ödüyoruz. Ama bunlar için hiçbir sebeple bize 'derdiniz ne, şikayetiniz nedir' diye sorulmuyor. Kafe kapalıyken de hiçbir şekilde şikayetlerimiz dinlenmedi. Çok muzdaribiz. Sonuçta ben kendi mesleğimi yapmak isterim, ama kendi mesleğime atanamadığım için yapamıyorum. Ama esnaflık yaparken de bu şikayetlerimizi dile getirirseniz memnun olurum."

Taksiciler de Şikayetçi

Taksici olduğunu söyleyen Metin Polat isimli vatandaş, Sayıştay tarafından alınan karardan şikayetçi olduğunu ifade etti. Pek çok ilde taksilerin kiralamasının ve satışının yapılamadığını söyleyen taksici şu sözler ile Kılıçdaroğlu'na dert yandı:

"Türkiye çapında Sayıştay’ın almış olduğu bir karar var. Şu an için pek çok vilayette taksilerin ne satışı yapılıyor ne de kiralama yapılabiliyor. Bu dolmuşlar için de geçerli. Bu konuda yardım bekliyoruz. Bizim taksilerimizde taksimetrelerimiz mevcut. Ancak araç muayene istasyonuna gittiğimiz zaman yüzde 5 gecikme zammı alıyor. Taksimetrelerin de araçlar gibi muayeneleri oluyor. Taksimetre muayenesini bir gün geçirdiğiniz zaman 2 bin 500 lira gibi bizden bir para isteniyor. Kaçak yollarla gelen göçmenler, Irak sınırından buraya kadar geliyorlar. Buradan ülkemizin diğer illerine taşınırken kiminin kimliği oluyor, kiminin kimliği olmuyor. Cezai duruma düşüyoruz. Ben de bu konuda ceza yedim 7 bin lira. İnsan kaçakçılığına soktular. Bu sorun Türkiye’nin her tarafında var. Kimlikli olsalar bile insan kaçakçılığından işlem görüyoruz.”

Çiftçi Abdi Mutlu: 800 Tane Koyunum Vardı Bir Tane Kalmadı

Çiftçi Abdi Mutlu, 60 senedir hayvancılık ve çiftçilik yaptığını ancak borçlarından dolayı 800 tane koyunundan bir tane bile kalmadığını şu sözlerle dile getirdi:

"60 senedir çiftçilik ve hayvancılık yapıyorum. 20-30 sene iyi günlerimiz geçti. Bu dönemde bir dairemi sattım. 800 tane koyunum vardı bir tane kalmadı. 150-200 başlık mandıram var. İneklerimi de sattım. Besiyi de bıraktım. Bir samanı kaldı. Biz çok mağdur durumdayız. Mazot pahalı, gübre pahalı. Çok perişan durumdayız. Hiç kimse de derdimize çare bulmuyor. Kimse de bizle ilgilenmiyor bile. Tarım kredi kooperatiflerine herkesin borcu var. Eskiden köylünün pulluğu haciz olmazdı şimdi ineği de öküzü de traktörü de haciz oluyor.”

Dolmuşçu Esnaf: Oy Verdim, Pişmanım

Dolmuş esnafı olduğunu söyleyen bir kişi Kemal Kılıçdaroğlu'na parti olarak zıt olduğunu ifade etti. Esnaf, daha önce oy verdiği partiye ilişkin pişmanığını şu sözlerle dile getirdi:

"Ben sizin partinize zıt biriyim. Buraya Meral Akşener de gelir. Devlet Bahçeli gelmez ama böyle bir alışkanlığı yok. Ben oy verdim, pişmanım. Biz ekmek yemek istiyoruz, geçinmek istiyorum. Çocuğum benden bir şeyler istiyor, alamıyorum. 48 yayındayım, iki kez kalp krizi geçirdim.”

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu: Sorunlarınızı Çözebilirim

Kırşehir'de vatandaşların derdini dinleyen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, vatandaşların sorunlarını çözebileceğini ifade etti. ''Benim köşeyi dönmek gibi bir alışkanlığım yok, sorunlarınızı çözebilirim'' diyen Kılıçdaroğlu, vatandaşlara şu cümlelerle seslendi:

''İşin özeti, sizleri de dinledim. Bir feryat sesi var. Bu ses sadece burada değil. Türkiye’nin bütün coğrafyasında var. Feryadı sona erdirmek bizim elimizde. Yetkilendirdiğiniz kişi bu feryadı söndürmeye talip olacak. Ben sizin oylarınıza talip değilim. Ben sizin sorunlarını çözmeye talibim. Sizin sorunlarınızı çözebilirim ben. Çözmek istiyorum da. Çünkü benim köşeyi dönmek gibi bir alışkanlığım yok. Kul hakkını yemek gibi bir alışkanlığım yok. Saraylarda oturmak gibi bir alışkanlığım da yok. Mütevazi yaşarım. Vatandaşın derdi neyse oturup çözmek lazım.''

- OKU HABER, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/6147590/kirsehirde-vatandaslar-ile-bir-araya-gelen-kemal-kilicdaroglu-sorunlari-cozebilirim-cunku-benim-kul-hakki-yeme-aliskanligim-yok