Selçuk Özdağ'a Saldıran 5 Kişi için Tahliye Kararı!

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ'a 15 Ocak'ta evinin önünde saldıran 5 kişinden 3’ü için tutuklama kararı alınmıştı. Saldırıya ilişkin dosyanın gönderildiği Ankara 17. Asliye Ceza Mahkemesi, iddianame üzerindeki incelemesinin de sonuna gelmişti. Ankara 17. Asliye Ceza Mahkemesi, saldırıyı “kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürmeye teşebbüs etme” ve “birden fazla kişiyle birlikte silahla tehdit” suçları kapsamında değerlendirmiş ve dosyanın ağır ceza mahkemesine gönderilmesine karar vermişti.

Cumhuriyet Savcısı Fatih Taş, Tutuklu 5 Sanığın Tahliyesini İstedi

Cumhuriyet Savcısı Fatih Taş tarafından tutuklu 5 sanığın tahliyesinin istediği ortaya çıktı. Savcı Fatih Taş, bu dosyanın direk olarak ağır ceza mahkemesine gönderilmesinin Ceza Muhakemesi Kanunu’nun ağır cezaya tanıdığı iade yetkisini ‘bay-pass etme' anlamına geleceğini belirtti ve bunun CMK’nın ‘ruhuna ve kanunla korunmak istenen menfaate’ aykırı olduğunu da ifade etti.

Savcı Fatih Taş, Selçuk Özdağ’ın ‘adli tıp raporu, yaralandığı yerler ve yaraların niteliği ile sanıkların eylemlerine mani bir sebep yokken kendiliklerinden eylemlerine son verdiğini’ ileri sürdü ve bu saldırının kasten adam yaralama suçu kapsamında kaldığı görüşünü bildirdi. Savcı Taş, mahkemenin “Sanıklar her ne kadar eylemlerine mağdurun bacaklarına vurarak yaralama kastıyla başlamış olacakları düşünülmüş ise de” dediğini hatırlatarak, özetle şunları öne sürdü:

“Maddi gerçeklikle hiç ilgisi olmadığı halde ‘mağdurun şans eseri beyin kanaması yahut sair ölümcül sonuç durmaksızın sanıkların ellerinden kurtulmuş olabileceği’ denilerek çelişki yaratılmıştır. Kasten adam yaralama eylemlerinin yargılamasının ağır ceza mahkemeleri tarafından yapılması gibi bir sonuç doğuracaktır. Bu da ceza usul kanununa aykırılık teşkil edecektir.”

Selçuk Özdağ'a Saldıran 5 Sanık, Savcı Fatih Taş'ın İtirazının Ardından Tahliye Edildi

Savcı Fatih Taş, görevsizlik kararının Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın görüşü alınmadan alındığını ifade etti ve bu durumu CMK’ya aykırı buldu. Savcı Fatih Taş’ın itirazının sonrasına Selçuk Özdağ’a saldıran 5 sanık tahliye edildi. Dosyanın gönderildiği Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi, 5 sanığın adli kontrolle salıverilmesi için hükmetti.

- OKU HABER, Asayiş bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/6378111/selcuk-ozdaga-saldiran-5-kisi-icin-tahliye-karari