Yüzde 98 Engelli Bekir Güven Sosyal Medya Paylaşımı Nedeniyle Tutuklandı

2015 yılında ‘örgüt propagandası’ ve ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçlarından hakkında iki dava açılan ve sinir sistemindeki rahatsızlık sebebiyle yüzde 98 engelli olan Bekir Güven, ‘örgüt propagandası suçundan 22 ay ceza aldı. Kararı kesinleşen Bekir Güven, tekerlekli sandalye ile Eskişehir H Tipi Cezaevi’ne gönderildi. Güven, eşi Rukiye Güven’in girişimleri ve Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı, Cezaevi Savcılığının oluru ile hapis cezasını hastanede yatarak çekecek. Bekir Güven bu karar sonrasında cezaevinden alındı ve cezasını çekmek üzere Eskişehir Şehir Hastanesi'ne yatırıldı.

Sosyal Medya Paylaşımı Nedeniyle Tutuklanan Bekir Güven Yüzde 98 Engelli

Beş yıl önce “huntington” hastalığı yani sinir sisteminin temel elemanı nöronları hedef alan hareket kaybına neden olan hastalık teşhisi konulan, yüzde 98 engelli raporu bulunan Bekir Güven'in açılan ‘Örgüt propagandası’ suçundan aldığı 22 aylık hapis cezası onandı. 24 saat bakıma ihtiyacı olan Bekir Güven, dört gün önce tutuklanarak Eskişehir H Tipi Cezaevine gönderilmişti. Bekir Güven’in eşi Rukiye Güven, avukatı eşliğinde karara itiraz etti ve şu açıklamaları yaptı:

“Eşim 2015 yılında HDP çalışmalarına katıldı. Eşimin o dönem hastalığı başlamıştı ama durumu kötü değildi. Zaman içerisinde hastalığı ilerledi ve yüzde 98 engelli raporu verdiler. 2015 sonrası 2016 kitlesel tutuklamalar ve soruşturmaların başlamasıyla sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek hakkında iki dava açıldı. ‘Örgüt propagandası’ davasından 22 ay, ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçlamasından 1 yıl 1 ay hapis cezası verildi. Her iki karar için istinafa başvurduk. İstinaf, verilen 22 aylık cezayı onayladı diğeri hala bekliyor. İstinafın 22 aylık hapis cezasını onaylaması ile eşim tutuklanarak cezaevine gönderildi. Avukatımızla beraber savcılığa giderek karara itiraz ettik”

Bekir Güven Hapis Cezasını Hastanede Çekecek

İtirazı değerlendiren Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı ve Cezaevi Cumhuriyet Savcısı, tutuklu bulunan Bekir Güven’in yüzde 98 engelli raporunu da göz önünde bulundurdu ve sanığın cezasını hastanede çekmesine karar verdi. Üç gün cezaevinde yatan Bekir Güven, ambulansla cezaevinden alınarak Eskişehir Şehir Hastanesi’ne sevk edildi.

 

- OKU HABER, Asayiş bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/7830589/yuzde-98-engelli-bekir-guven-sosyal-medya-paylasimi-nedeniyle-tutuklandi