En İyi Animasyon Filmleri | En iyi 20 Animasyon filmi

En iyi animasyon filmleri ile büyük küçük herkes ekran başında keyifle vakit geçirir.Eğer animasyon film tadına henüz varmadıysanız bu liste tam size göre!

En İyi Animasyon Filmleri | En iyi 20 Animasyon filmi
En İyi Animasyon Filmleri | En iyi 20 Animasyon filmi
+12
Haber albümü için resme tıklayın

Yetişkinler de animasyon filmi aşığı olamaz mı? Elbette olabilirler. Farklı animasyon dillerinde çekilmiş olan 20 önemli filmi hem yetişkinler hem de çocuklar için derlemek istedik. Animasyon filmi önerileri arasında sinema dünyasına damga vurmayı başaran kült eserler de yer alıyor.

En iyi animasyon filmleri listemizde ailecek izleyeceğiniz ve izlerken eğlenceli zamanlar geçireceğiniz filmler bulunuyor. Bir kısmı Pixar ve Disney imzalı olan bu filmlere aynı zamanda çeşitli bağımsız yapımlar da eşlik ediyor. Siz de animasyon filmi izle seçeneklerine göz atmayı sevenlerdenseniz bu listemiz tam da size göre demektir. İşte, tüm zamanların en kaliteli ve başarılı 20 animasyon yapımı.

Animasyon Filmi Nasıl Yapılır?

Animasyon filmi 2018 ve sonrası önerilerinde bulunmadan önce farklı animasyon dillerindeki filmlerin nasıl yapıldığına da değinmek istedik. Oldukça zorlu bir süreçten geçen animasyon yapımlar, kimi zaman yıllar sonra tam olarak film haline getirilebiliyor. Belli bir senaryoya sahip olan bu yapımlarda ilk iş senaryonun ve karakterlerin kurgulanmasıdır.

Karakterlerin çizimi ve kurgu içerisine yerleştirilmesi de bu konudaki bir sonraki aşamadır. Daha sonra çizilen karakterlerin seslendirilmesi ve çeşitli montaj aşamaları yapılır. Tabi çizim aşamaları uzun sürdüğünden bu aşamayı sonlandırmak da öyle kolay değildir. Son animasyon filmler daha gelişmiş teknolojiler kullanılarak yapılıyor. Bu da animasyon yapımlarının daha kısa sürede tamamlanmasını sağlıyor.

İşte, emek emek işlenen ve uzun sürece yayılan en başarılı animasyonların yer aldığı listemiz:

En İyi Animasyon Filmleri İle Eğlenceye Hazır Olun!

En iyi animasyon filmleri ile dolu dolu sinema keyfine hazır mısınız? Animasyon filmleri ile sanki çocukluğumuzdaki o ruhu tekrar hissederiz o günleri anımsarız. Özellikle Disney ve Japon yapımlarıyla animasyon film sektörü günümüzde çok revaçta.

Yaşımız kaç olursa olsun bizi çocukluğumuza götüren bize o dönemleri hatırlatan en iyi animasyon filmleri listesini sizler için hazırladık.

1- Aslan Kral (The Lion King)

1994 yılında yayınlanan Oscar ödüllü bir animasyon filmidir. Yavru bir aslan olan Simba’nın babası ormanlar kralıdır. Simba’nın kötü kalpli olan amcası Scar ormanların kralı olmak ister.

Sinba’nın amcası Scar ormanlar kralı olmak için kardeşi olan Sinba’nın babası Mufasa’yı öldürür. Babasının ölümü ve amcasının ihanetine uğrayan yavru Sinba amcası Scar tarafından sürgüne gönderilir. Sinba hakkı olan orman krallığını ve amcasının ihanetinin bedelini ödetmek için geri dönecektir. (İMDB Puanı: 6.9)

2- Örümcek Adam | En İyi Animasyon Filmleri

Babası polis annesi de kendini işine adamış bir kadının çocuğu olan Miles okulunda sorunlar yaşar uyum sağlayamaz. Anne ve babası sadece özel ve yetenekli öğrencilerin bulunduğu bu özel okulda Miles’in başarılı olmasını isterler.

Fakat Miles okulla ilgilenmek yerine arkadaşlarıyla ve amcasıyla zaman geçirmeyi tercih eder. Bir gün Miles bir örümcek tarafından ısırılır ve bambaşka birisine dönüşür. Miles artık özel güçleri ve yetenekleri olan süper kahraman olmuştur.

Miles artık en ufak sesleri duyabiliyor, nesnelere yapışabiliyor, kendisine özel bir kamuflajı ve zehir atma gibi birçok özel yeteneğe sahip oluyor. Miles Peter Parker, Spider Gwen, Spider Ham ve Spider Noir ‘den gerçek bir süper kahraman nasıl olacağını öğrenmeye başlar. (İMDB Puanı: 7.4)

3- Kayıp Balık Nemo

Nemo adında küçük bir balığın başından geçen maceraların anlatıldığı güzel bir animasyon filmidir. Nemo içinde bulunduğu okyanusu çok sever ve bu büyük suyun içerisindekileri merak eder. Babası bu merakından dolayı Nemo’yu bu büyük sulardaki tehlikelerden korumaya çalışır.

Fakat bir gün Nemo beklenmedik bir şekilde aniden ortadan kaybolur ve başına gelmeyen kalmaz. Ve kaybolan bu küçük balığın arkasından babası da onu aramaya koyulacaktır. (İMDB Puanı: 8.1)

4- Ejderhanı Nasıl Eğitirsin

Filmde Vikinglerin hayatı ve ejderhalara karşı verdikleri mücadele anlatılmaktadır. Vikinglerde köylerini yakan yerle bir eden ve hayvanlarını çalan bu ejderhalar düşman olarak görülmektedir. Vikinglerde yetişkin çağına gelmiş her erkekte yalnızca bir şey isterler oda bir ejderha öldürmektir.

Adada bulunan köyün şefinin oğlu olan Hiccup biraz tuhaftır. Genç erkek olan Hiccuptan da bir ejderha öldürmesi istenir. Hiccup ejderhayı öldürmek için bir mekanizma icat eder ama ejderhayı öldüremez.

Hiccup öldüremediği ejderhayı ormana götürüp onu serbest bırakır. Daha sonra ejderha ve Hiccup arasında bir bağ oluşur ve arkadaşlık oluşur aralarında. (İMDB Puanı: 8.1)

5- Persepolis

1970 yılında İran’da yaşayan bir kızın yaşadıklarını anlatan çizgi romandan uyarlanmış gerçek bir başyapıttır. Marjane Statrapi’nin gözünden İran rejiminde yaşanan değişikleri ve yaşananları anlatıyor. Marjane Statrapi’nin ailesi Şah İktidarının yıkılmasına çok sevinir mutlu olurlar.

Rejim değişikliğinden sonra ekonomi ve yaşam standartlarının değişeceğini düşünürler. Demokratik bir rejim anlayışı geleceğini düşünen bu aile şah iktidarının yerine mollaların geçmesiyle hayal kırıklığına uğrarlar. İran halkının ve Marjane Statrapi’nin yaşadıklarını küçük bir kızın gözünden anlatılan güzel bir animasyon filmidir. (İMDB Puanı:8.0)

6- Alaaddin

Agrabah şehrinin küçük bir köyünde yaşayan Alaaddin ve onun küçük yaramaz maymunu güzeller güzeli prenses Yasemin’i kurtarmak için uğraşırlar. Önüne çıkan bir sihirli lambayı ovalamasıyla birden hayatı değişir. Alaaddin’in artık sihirli bir cini vardır.

Bu cin sayesinde Alaaddin artık bir prens olmuştur. Ancak kötü kalpli Cafer ve onun papağanı Yago da Alaaddinin lambasının peşine düşerler. Ve Alaaddin kötü kalpli Caferi yenerek Prenses Yasemin’in gönlünü kazanması gerekecektir. (İMDB Puanı: 8.0)

7- Kung Fu Panda

Po isimli panda tam bir kung fu hayranıdır. Ancak ailesiyle beraber bir makarna restoranında çalışır. İştahı çok iyi olan bu panda Po’nun sporla arası pek iyi değildir. Po eski bir kehanetin yerine getirilmesi için seçilen ejder savaşçısıdır.

Po korkusuz beşlinin yanında artık kung fu öğrenmeye başlar. Ustası Shifu ile eğitimlere başlayan Po ustasının ve korkusuz beşlinin istediği gibi birisi olmadığını düşünür ve vaz geçer. Ancak Tai lungun hapishaneden kaçmasıyla halkını koruma görevi panda Po’ya kalacaktır. (İMDB Puanı: 7.4)

8- Buz Devri

Havaların soğumasıyla birlikte buzul çağı yaklaşmaktadır. Bütün hayvanlar soğuktan korunmak için göç etmeye başlarlar. Nesli tükenmekte olan koca tüylü bir mamut, büyük dişli kuvvetli bir kaplan ve uyuşuk miskin bir rakunun bu göç esnasında bir araya gelmesiyle istemeden bir arkadaşlık kurarlar.

Bu üç hayvanın tek amaçları ise buldukları küçük sevimli bebeği insanlara götürmek, bebeğin hayatını kurtarmak. Ve başlarına gelen komik olayları anlatan seri şeklinde devam eden en güzel animasyon filmleri arasında yer alan bir yapıttır. (İMDB Puanı: 7.5)

9- Tarzan

Başrol oyuncusu olan Tarzan’ın ailesi bilim insanlarıdır. Gizemli bir göktaşı incelemesine giderken helikopter kazası yaparak hayatlarını kaybederler bu sıra da Tarzan ormanın içine düşer ve maymunlar tarafından hiç insan görmeden yetiştirilip büyütülür.

Tarzan 10 yaşına geldiğinde Jane Porter’ı görür. Bu Tarzan’ın gördüğü ilk insandır. Jane babasına bir araştırmada eşlik etmek için gelmiştir ve bu esnada Tarzan’ın içinde yatan sevgiyi ve insani duyguları dışarı çıkarmayı başarmıştır.

Tarzan Jane’e âşık olmuştur. Tarzan artık insani duygularıyla beraber ailesinin başına gelenleri öğrenir ve aile şirketini ele geçiren Greystoke Energies’ almak ve sevdiği kadın Jane için verdiği mücadeleyi anlatan bir animasyon filmidir. (İMDB Puanı: 6.2)

10- Arabalar

Lightning Mcqueen başarılı bir yarış arabasıdır. Piston kupası için yola çıktığı Kaliforniya’ya giderken bir kaza geçirir ve kendisini Radiator Springs adında küçük sevimli bir kasabada bulur. Tamir olması ve çok çalışması gerekir.

Bu kasabada aşkı ve gerçek dostluğu bulur. Hayatta finiş çizgisinden daha önemli şeylerin olduğunu öğrenir ve bu yıldız yarış arabası Lightning McQueen’e çok şey katar ve artık gerçekten yıldız bir yarış arabası olmuştur. Keyifli bir animasyon filmi sizleri bekliyor. (İMDB Puanı: 7.1)

11- Madagaskar

Hayvanat bahçesinde yaşayan aslan Alex, su aygırı Gloria, zürafa Melman ve zebra Marty çok iyi 4 arkadaştır. Bir gün hayvanat bahçesinden sıkılan ve hayvanat bahçesi dışında nasıl bir hayatın olduğunu merak eden Marty hayvanat bahçesinden kaçar.

Marty’in kaçtığını fark eden arkadaşları onu bulup tekrar hayvanat bahçesine getirmek için onu aramaya başlarlar. Hayvanat bahçesinden kaçan bu hayvanlar doğal hayata uyum sağlamakta zorluk çekmekle birlikte kendilerini Madagaskar’da buluverirler. Artık geri dönmek çok ama çok zor olacaktır. Bu eğlenceli dörtlünün yaşadıklarını anlatan güzel bir animasyon filmini göreceksiniz. (İMDB Puanı: 6.9)

12- Ruhların Kaçısı

Japon animasyon üstadı olarak bilinen Hayao Miyazaki ’nin en önemli ve en çok konuşulan filmlerinden biridir. 10 yaşındaki küçük Chihiro yeni evlerine taşınmak için çıktıkları yolda bir tünelin içerisinde geçerken fantastik bir dünyanın içinde bulurlar kendilerini.

Ancak bu kasaba bu kadar masum bir yer değildir ve yolunda gitmeyen şeyler vardır. Bu ruhlarla dolmuş kasabadan babasını kurtarmak için korku dolu maceranın içerisinde bulur kendini.

2003 yılında En İyi Animasyon Filmi ödülüne layık görülen bu film Japon sinema tarihinin de en başarılı filmi olarak görülüyor. Bu film de en iyi animasyon filmleri arasında olmazsa olmaz. (İMDB Puanı: 8.6)

13-  Ferdinand

Ferdinand, içinizi ısıtacak düzeyde eğlenceli ve bir o kadar da duygusal bir animasyon yapımdır. Arenada dövüşmesi için eğitilen Ferdinand isimli bir boğa, bunu yapmak istememektedir. Ormana ve doğaya aşık olan Ferdinand, daha sevgi dolu bir hayat yaşamak ister.

Sırf boğa olduğu için korkulan bir yaratık olarak görülen Ferdinand, İspanya’dan kaçarak yuvasına dönmek ister. Sürekli kaçış planları yapan sevgi dolu boğa, en sonunda bunun için başkalarından da yardım almaya karar verecektir. Ferdinand, 2016 animasyon filmleri listelerinde olan oldukça eğlenceli ve klasik bir filmdir.

14-  Isle of Dogs

Wes Anderson imzalı başarılı bir animasyon yapım olan Isle of Dogs, yetişkinler tarafından da oldukça seviliyor. Animasyon filmleri 2020 listelerinde de olan bu yapım, eleştirmenlerden de tam not almayı başarmıştır. Prömiyeri Cannes Film Festivali bünyesinde yapılan bu filmde seslendirmen kadrosunda pek çok ünlü isim bulunuyor.

Isle of Dogs, gelecekte geçen bir animasyon türündeki filmdir. Japonya’da geçen hikayede köpeklerin sürgün edildiği bir ada bulunuyor. Köpek gribinin yaygın hale gelmesi ve önlenemeyen köpek nüfusu, bu sevimli canlıların bir adaya hapsedilmesine neden oluyor. 12 yaşındaki Atari isimli bir çocuk da kendi köpek dostunu bulmak için bu adaya doğru tehlikeli bir yolculuğa çıkıyor.

Film, küçük bir çocuğun hayvan dostunu arayışını merkeze alırken aynı zamanda dönemin acımasız politikalarına da değiniyor. Yetişkinler için animasyon yapımlar arasında olan Isle of Dogs, Anderson’ın yönetmenlik çizgisini en iyi yansıtan yapımlardan biridir.

15-  Howl’s Moving Castle

Hayao Miyazaki imzalı Howl’s Moving Castle, gelmiş geçmiş en önemli animasyon yapımları arasında yer almaktadır. Anime türündeki filmleri sevenlere hitap eden bu filmde farklı bir animasyon dili kullanılmıştır.

Howl’s Moving Castle, özel güçlere sahip olan Howl isimli bir büyücünün vermiş olduğu mücadeleleri anlatıyor. Sophie isimli genç bir kız da Howl’un yürüyen şatosuna giderek kendisine yapılan büyünün bozulmasını talep ediyor.

16-  Lego Movie

Lego Filmi, Lego oyuncaklarından yola çıkılarak kurgulanan oldukça keyifli bir filmdir. Birkaç yapımdan oluşan bu seride Lego dünyasında doğru eğlenceli bir yolculuğa çıkıyoruz. 2010 animasyon filmleri arasında da yer alan Lego Movie serisi, yeni filmleri ile sinemalarda yer almaya devam ediyor.

Lego Movie, animasyon filmi indir seçeneklerinin de sıklıkla aranılan yapımlarından biridir. Filmde, Lego evreninde sıradan bir hayata sahip olan Emmet’ın bir anda kahraman olarak anılması anlatılıyor. Legoların karşılaştığı kötü karakter ile savaşmak için kendine bir ekip kuran Emmet, bu yolda pek çok tehlikeli maceraya atılacaktır.

17-  Chicken Run

Chicken Run, Disney animasyon filmleri listelerinde de her daim olan oldukça kült bir yapımdır. Ülkemizde 2000 yılında gösterime giren bu filmde tavuk çiftliğindeki tavukların kaçış macerası anlatılıyor. Normal bir yaşam sürdürdüklerini düşünen tavuklar, günün birinde acı gerçekle yüzleşiyor.

Bunun üzerine harekete geçen dört tavuk, çiftlikten kaçmanın akıllıca yollarını aramaya başlıyor. Büyük çitleri atlamak için çalışmalar yapan dört tavuk, çiftliğe gelen horozun kaderlerini değiştirmesini bekliyor.

18-  Coraline

2009 yılında sinemalarda gösterime giren Coraline, Neil Gaiman’ın aynı isimli romanından uyarlanmıştır. Korku ögelerine de önemli ölçüde yer veren bu filmde küçük bir çocuğun yalnız kalışı anlatılıyor. Coraline, yeni taşındıkları evde ailesi tarafından sürekli ihmal edilen bir çocuktur.

Evlerinde gizli bir geçit bulan Coraline, buradan farklı bir evrene doğru tehlikeli bir yolculuğa çıkar. Kendisini paralel evrende bulan Coraline, burada ailesi tarafından ilgi gören ve sevilen Coraline ile tanışacaktır. Fakat küçük kız, bu alternatif hayatın aslında bir tuzaktan ibaret olduğunu er ya da geç anlamak zorunda kalacaktır.

19-  Song of the Sea

Animasyon filmi 2019 listelerinde yer alan Song of the Sea, masalsı anlatımı ile büyük dikkat çekiyor. İskandinav hikayelerinden uyarlanan bu filmde denizlerden gelen bir efsanenin peşine düşülüyor. Song of the Sea, farklı bir çizim tekniği kullanılarak yapılan bir film olduğundan da dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

Filmde, Ben ve Saoirse isimli iki küçük kardeşin hikayesine odaklanıyor. Babaları ile birlikte yaşayan kardeşler büyükannelerinin yanına yerleşiyor. Bu yolculuğun neden dolayı yapıldığını anlamayan çocuklar, aslında kendilerini bir masalın içerisinde bulacaklardır.

20-  Mary and Max

Tüm zamanların en iyi animasyon filmi listelerinde Mary and Max isimli bu yapımı da bulmanız oldukça normal. Gerçek bir hikayeden uyarlanan Mary adn Max, asperger sendromundan muzdarip bir adam ile küçük bir kızın mektup arkadaşlığını anlatıyor.

2009 yılında vizyona giren bu film, tam anlamıyla bir yetişkin animasyon filmi. Filmde, Max ve Mary’nin yaşadıkları buhranlara ve hüzün dolu olaylara da yer veriliyor. Siz de bu filmi listenize ekleyerek yer yer gülebilir yer yer de gözyaşlarınızı hakim olamayabilirsiniz.

# İNTERNET DİZİLERİ İLE İLİŞKİLİ:

01 Kas 2020 - 20:00 - İnternet Dizileri --- Okunma

Son bir ayda okuhaber.com sitesinde 307.955 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.Anket Erken seçim olsa hangi adaya oy vermeyi düşünürsünüz?
Hızlı Bul - Tanıtım Yazısı