TBMM’de Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’da Değişiklikler İçeren Teklif Kabul Edildi

Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’da değişiklikler içeren teklif, TBMM'de kabul edildi.

Emir Emiroğlu
Emir Emiroğlu Tüm Haberleri
TBMM’de Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’da Değişiklikler İçeren Teklif Kabul Edildi
TBMM’de Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’da Değişiklikler İçeren Teklif Kabul Edildi
+4
Haber albümü için resme tıklayın

5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşmeleri Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda (TBMM) yapılarak, kabul edildi ve teklif yasalaştı. Yeni yasalaşan teklif ile Ceza İnfaz alanında ve diğer bazı konularda yapılan değişiklikler neler? İşte tüm yenilikler ve yeni düzenlemeler…

Değişiklik Yapılan Kanunlar Hangileri?

TBMM'de kabul edilen yeni teklif ile başta 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun yanında 5235 sayılı Adlî Yargı İlk Derece Mahkemeleri ile Bölge Adliye Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Yetkileri Hakkında Kanun, 4681 Sayılı Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri İzleme Kurulları Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu olmak üzere dört farklı kanunda değişiklikler yapıldı.

Hükümlü Ziyaret Süreleri Artırıldı

TBMM Genel Kurulu tarafından kabul edilerek yasalaşan teklife göre, ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlülerin 1 saat olan ziyaret süreleri 1,5 saate çıkarıldı.  Ayrıca hükümlü ve tutuklular yönünden hasta ziyareti mazeret izinleri arasında beklenmesi gerekli olan bir aylık süre şartı da kaldırıldı.

Bulundukları ceza infaz kurumundan başkaca bir ceza infaz kurumuna nakil edilme talebinde bulunan hükümlülerin ise, maddi durumlarının yetersiz olduğunun belgelendirilmesi durumunda, nakil için bu hükümlülerden ayrıca nakil giderleri alınmayacak.

Bunun yanında gerekli teknik altyapıya sahip ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlüler, Adalet Bakanlığı tarafından belirlenecek usul çerçevesinde elektronik olarak da mektup alma ve gönderme imkanına sahip olacak.

Kamu düzeninin korunması yanında kişi, toplum veya kurum güvenliğinin sağlanması ya da suç işlenmesinin önlenmesi amacı ile, örgüt kurmak - yönetmek veya örgüte üye olmak suçları ile terör suçları ve örgüt faaliyeti kapsamında işlenmiş suçlardan mahkum olanlar ya da tehlikeli halde bulunan veya dışarı ile iletişimi kurum güvenliği açısından tehlikeli olan hükümlüler tarafından gönderilen veya bu hükümlülere gelen mektup, faks, telgraflar ve iletiler dijital olarak kaydedilebilecek ya da fiziki olarak saklanabilecek.

Bu ileti kayıtları ya da belgeler amacı dışında kullanılmayacaklar. Kanunda açık olarak düzenlenen durumlar dışında hiçbir kişi ya da kurum ile paylaşılamayacak. Bu ileti kayıtları ya da belgeler soruşturma ve kovuşturma konusu olmamış ise en geç bir yıl sonunda imha edilecek veya silinecek. Bu imha ve silme işlemleri de Cumhuriyet savcısınca denetlenecek.

Yerinde İnceleme Yapma İmkanı Getirildi

Yeni yasalaşan kanun uyarınca, izleme kurullarının yetkileri hakkında da yeniliklere yer verildi. Buna göre, Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri İzleme Kurulları tutuklu ve hükümlülerin adliyelerde bekletildikleri yerleri ya da sağlık kuruluşlarında tedavilerinin yapıldığı bölümleri ve nakillerinde kullanılan araçları yerinde görerek inceleyebilecekler. Ayrıca bu konularda yönetici ve görevlilerden gereken bilgileri alabilecek, tutuklu ve hükümlüleri de dinleyebilecekler.

Yine İzleme Kurullarınca ulusal mevzuat ve Türkiye'nin tarafı olduğu uluslararası sözleşmelerle tespit edilen ilkeler uyarınca, ceza infaz kurumlarında ve tutukevlerinde işleyişe, yönetime ve uygulamalara dair düzenlenen raporların birer örneği bundan böyle Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu ile Kamu Denetçiliği Kurumuna da gönderilecek.

Cumhuriyet Başsavcısının Uygunluk Denetimi

Yeni kanunlaşan teklifin en çok tartışılan konularından birini ise Cumhuriyet Başsavcılarına tanınan uygunluk denetimi yetkisi oluşturuyor. Bu yeni değişikliğe göre, Cumhuriyet Başsavcısı, birlikte çalıştığı Cumhuriyet savcılarının soruşturmayı sonlandıran her türlü kararları arasında oluşabilmesi muhtemel farklılıkların gidermek ve ayrıca bu kararların kanuna ve usule uygunluğunu sağlamak amacıyla denetim yetkisine sahip olacak.

18 Haz 2021 - 12:00 - Hukuki ve Adli Konular --- Okunma

Muhabir  Emir Emiroğlu

Son bir ayda okuhaber.com sitesinde 303.223 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.


Hızlı Bul - Tanıtım Yazısı