Uber’e Konulan Engel Taksi Plaka Fiyatları Artırdı

Uber’e Konulan Engel Taksi Plaka Fiyatları Artırdı

Uber’in 10. Asliye Ticaret Mahkemesi kararınca Ekim ayı içerisinde kapatılması taksi plaka fiyatları üzerinden artış getirdi. Geçtiğimiz mart ayında taksi plaka fiyatları 1 milyon 200 binlere gerilerken, Uber’e İstanbul’da konulan erişim engeli sonrasında plaka değerlerinde yükseliş görüldü. Taksi plaka fiyatları hızlı bir artışla 2 milyon TL’nin üzerine çıkmaya başladı.

Uber, bulunduğu ülkelerde halk tarafından oldukça çok tercih edilen ve mobil uygulama üzerinden şoförlü araç çağırma sistemiyle çalışan bir tür ulaşım servisidir. Her ne kadar şoförlü araçlarla tanınsa da aslında diğer ülkelerde bisiklet, motosiklet ve tekerle çalışan hemen hemen her araçla hizmet sunuyor diyebiliriz. 2013 yılından 2019 Ekim ayı sonuna kadarda Türkiye’de yalnızca İstanbul’da hizmet verdi.

Taksi Plaka Fiyatları Günden Güne Değer Kazanıyor

Almanya, Avustralya, Brezilya, Mısır, Fransa gibi birçok ülkenin 700’den fazla şehrinde ulaşımı sağlayan bu mobil uygulama hizmeti, birkaç yıl önce “haksız rekabet” gerekçesiyle Türkiye’de mahkemeye verilmişti. İstanbul taksiciler derneği ve İstanbul otomobilciler esnaf odasınca mahkemeye verilen Uber mahkemeyi kaybetti.

Mahkeme kararı neticesinde Uber’e konulan engel, taksi sahiplerinin yüzünü güldürmeye devam ediyor.

Uber XL araçlarının 31 Mayıs’ta İstanbul’da çalışmalarını sona erdirmesiyle birlikte taksi plakaları değer kazanmaya başlayarak fiyatları 1 milyon 600’lere yaklaşmıştı. Uber’in kapanmasının ardından plaka fiyatlarında görülen yükseliş düzenli olarak artmaya devam ediyor ve bugünlerde taksi plakaları 2 milyon TL’nin üzerinde seyrediyor.

Mahkemeyi kazanan İstanbul taksiciler odası başkanı Eyüp Aksu ise Ekim ayında alınan kararla ilgili yaptığı konuşmada milli ve yerli bir aplikasyon yani uygulama hazırladıklarını ve hazırlanan bu taksi uygulamasının çok yakında İstanbul halkı ile buluşacağı müjdesini de vermişti. Bu uygulamayla ilgili şu an için henüz bir bilgi bulunmuyor. Uber’in kapatılmasından İstanbul halkı ne kadar memnun bilinmez fakat taksiciler hem işlerinde hem de plaka fiyatlarındaki artışlar sebebiyle oldukça memnun görünüyor.

İlginizi Çekebilir: İstanbul Taksi Ücretleri Zamlandı – Yeni Fiyatlar

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3437937/ubere-konulan-engel-taksi-plaka-fiyatlari-artirdi