Kopya İnsan Gözü Nedir?

Bilim insanları teknolojik gelişmelerin bir kısmını sağlık alanında kullanmak amacı ile gerçekleştirmektedir. Teknolojik olarak ortaya konulan modeller ve buluşlar hastalıkların daha kısa sürede tedavi edilmesine olanak sağlamaktadır. Teknolojik çalışmalar yeni tedavileri de beraberinde getirmektedir. Bu çalışmalar sonucu bulunan kopya insan gözü ise bu buluşlar arasında yer almaktadır.

BAKINIZ: GÖZ TANSİYONU HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Kopya İnsan Gözü Nasıl Oluşmuştur?

Oluşturulan insan gözü benzeri buluş, içerisinde insan gözünde bulunan hücreleri kapsamamaktadır. Yapay göz biyolojik sistemden ve göz damarlarından yoksun bir yapıya sahiptir. Fakat, insan gözüne ait hareketleri gerçekleştirebilmesi ve göz kırpma gibi dinamik hareketleri meydana getirmekte oldukça başarılı bir yapay organ.

[caption id="attachment_150503" align="aligncenter" width="800"] Yapay göz biyolojik sistemden ve göz damarlarından yoksun.[/caption]

Bilim adamları yapay göz ile farklı süre ve hız şekillerinde göz kırpma deneyleri yapabiliyor. Farklı sürelerde yapılan deneyler sonucu, kopya gözde kuruluk oranını ayarlamak adına çalışmalar yapmaya devam ettiler. Yapay gözdeki gözyaşı kuruluğunun giderilmesi amacı ile bulunan bir madde sayesinde gerçek göz kuruluğu ve yanma rahatsızlığı için bir tedavi bulundu.

Kopya İnsan Gözü Ve Sağlık Alanına Etkisi

Teknolojik açıdan oldukça önemli olan bu buluş sayesinde, sağlık alanında göz hastalıkları ile ilgili tedavi yöntemlerinin gerçekleştirilmesi amaçlanmaktadır. Sistemin keşfedilmesi gereken birçok yönü olmasına rağmen, modelin daha fazla geliştirilebileceği açıklanmaktadır. Bilim insanları, kopya göz ile ilgili son araştırmaları olan gözyaşı oranı testi sonrası, göz hastalıkları tedavisinde ilerleme yakalayacaklarını açıklamışlardır.

[caption id="attachment_150505" align="aligncenter" width="800"] Yapay göz sayesinde gerçek göz kuruluğu ve yanma rahatsızlığı için bir tedavi bulundu.[/caption]

Ortaya çıkarılan teknolojik bir yenilik geliştirilerek, ileriye yönelik farklı tedavi yöntemleri sunulacaktır. Teknolojik yöntemler ile insan bedenine özgü hareket kabiliyetlerini sağlayan ve hastalık tedavilerinde kullanılabilen suni yapılar elde edilebilmektedir. Deney ve yöntemlerin tekrarlanması ve geliştirilmesi yolu ile kopya göz, sağlık alanında geleceğe yönelik umut veren bir buluş olarak karşımıza çıkmaktadır.

AYRICA BAKINIZ: Bal Kabağı İle Daha Sağlıklı Gözler

- OKU HABER, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3438761/kopya-insan-gozu-nedir