Slow Food Nedir? 4 Adımda Slow Food Akımı

Adından da anlaşılacağı üzere modernleşen toplumların hızlı yaşam stilinden kaynaklanan beslenme değişikliklerine bir başkaldırı olarak ortaya çıkan slow food akımı, özlemini duyduğumuz ve uzun bir yaşamın gereklliliği olan bir beslenme biçiminin hızla yayılmasını anlatan bir kavram.

[caption id="attachment_143777" align="aligncenter" width="1600"] Slow food hakkında[/caption]

1. Kavram Olarak Slow Food

Yavaş yemek olarak çevrilebilecek olan slow food nedir aslında? Fast food beslenmenin direnişçisi olan bu beslenme biçimi, hazırlanması daha uzun süren ama oldukça sağlıklı ve doğal besinlerden oluşan bir tür yaşam tarzı denebilir. Bu hareketin içinde yer alan bireyler, daha çok yerel ürünlerle beslenmeyi tercih ediyor. Böylelikle üreticiye ulaşması ve aldığın besinin geçmişine dair bir fikir sahibi olması çok daha kolay oluyor.

2. Geçmişinde Yatan Mesele

1982 yılında İtalya'nın Piazza di Spagna Meydanı'nda açılan bir fast food markasının kuruluş amacı ve politikasından hoşlanmayan Carlo Pertini'nin başı çektiği bir grubun ayaklanmasıyla kavuşuyoruz Slow Food Akımı'na. Hızlı yaşam tarzının bu yan etkisine kapılmayı kesinlikle reddeden grup, İtalyan makarnası ile yapıyor protestosunu. Zincirlerin uzamasına ve çeşitlerin artmasına bakılırsa pek benimsenmese de akıma gönüllü olarak katılanların sayısı gün geçtikçe artıyor.

[caption id="attachment_143776" align="aligncenter" width="1200"] Slow food nedir?[/caption]

3. İlk Taşı Germiyan Köyü Attı

İtalya'da şu anda da çok ünlü olan bir fast-food zincirine tepki olarak Slow Food akımı başladığında yıllardan 1982 idi. Hemen hemen her şeyde olduğu gibi bu hareketin ülkemize ulaşması biraz zaman aldı. Bu konuda elini taşın altına koyan ilk yer de Germiyan Köyü.

[caption id="attachment_143774" align="aligncenter" width="2400"] Slow food köyü nerededir?[/caption]

Katkı maddelerinden uzak duran bu köy, ürünlerini ait oldukları bölgelerden getirerek misafirleriyle buluşturarak ilk adımı atmış oldu. Daha Akyaka, Gökova, Seferihisar gibi hayallerde yerleşilmesi düşünülen tüm o güzel yerler slow mood köyü olarak anılmaya başlandı.

[caption id="attachment_143775" align="aligncenter" width="1280"] Slow food köyü nedir?[/caption]

4. Endüstriyel Alandan Destek

"Slow food nedir, ne değildir" bilinmezden önce pek çok kişinin benimsediği bu hareketin takipçisi hatrı sayılır bir sayıya ulaşınca sektörde bu konuda adımlar atılmaya başlandı. Müşterilerinin tercihlerini göz önünde bulunduran markalar, paketlerin üzerine "doğal", "katkısız" gibi bilgilendirici ibareler koyarak hedef kitlenin alışverişini kolaylaştırıyor. Slow Food Akımı uzun yıllardır bilinip benimsense de öneminin anlaşılması günümüze rastladı.

[caption id="attachment_143773" align="aligncenter" width="2400"] Slow food akımı hakkında bilinmesi gerekenler[/caption]

Bakınız: Rüyada Dondurma Yemek Ne İfade Eder?

- OKU HABER, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3442284/slow-food-nedir-4-adimda-slow-food-akimi