Astrolojideki Merkür Gerilemesi Ne Anlama Gelir?

Astroloji Nedir?

[caption id="attachment_147268" align="aligncenter" width="865"] Astroloji Nedir[/caption]

Astroloji, yıllardır hayatımızın tam merkezinde yer alan ve tarihi, neredeyse insanlık tarihi kadar eski olan bir bilim dalıdır. Kimi otoriteler tarafından sözdebilim olarak ilan edilmesi ve bilimsel olmayan gerçeklere dayandırıldığı iddia edilse bile astrolojinin hayatımızdaki yeri büyük önem arz ediyor.

Astroloji, genel anlamda yıldızların ve gezegenlerin insan üzerindeki etkilerini incelemektedir. Yıldızların ve gezegenlerin konumları, gezegenlerin ileri ve geri hareket etmeleri gibi belli başlı etkenlerin belirleyici olduğu astrolojide; 12 temel burç esas alınmaktadır. Bu 12 burç, Güneş ve Ay'ın da içinde bulunduğu 10 gezegen tarafından kontrol edilmektedir.

Astrolojik Retro Ne Anlama Gelir?

[caption id="attachment_147269" align="aligncenter" width="880"] Astrolojik Retro[/caption]

Astroloji dünyasının ana terimlerinden biri olan retro, klasik anlamda gerilemenin işaretidir. Fakat işin aslı bu değildir. Çünkü gezegenler, bulunduğu yörüngelerin etrafında sürekli ileri doğru hareket ederler yani gerilemeleri bilimsel açıdan mümkün değildir. Sadece çok yavaş hareket ettikleri veya yerinde saydıkları zaman dilimleri vardır. Bu anlarda gözlemlendiklerinde ise geri gidiyormuş gibi algılanırlar. Sonuçta gezegen retrosu ortaya çıkmış olur.

Ay ve Güneş, retro kavramına dahil olmamakla birlikte, diğer tüm gezegenler retro haline geçebilmektedir.

Merkür Retrosu

[caption id="attachment_147270" align="aligncenter" width="865"] Merkür Retrosu[/caption]

Merkür; İkizler ve Başak burçlarının yönetici gezegenidir. Bu nedenle Merkür'ün her hareketinden, öncelikle bu burçlar etkilenmektedir. Merkür, iletişim gezegeni olarak da adlandırılabilir. Aynı zamanda retro açısından adı oldukça sık duyulan bir gezegendir. Yılda 2 veya 3 kez gerileme göstemektedir. Astrolojide Merkür, iletişim evine denk gelir ve Merkür gerilemesi hemen hemen olumsuz etkilere sebep olmaktadır.

Merkür Gerilemesi Nedir ve Hangi Etkilere Sebep Olur?

[caption id="attachment_147271" align="aligncenter" width="880"] Merkür Gerilemesi[/caption]

Merkür gerilemesi nedir ve bu gerileme nasıl sonuçlar doğurur sorusunun cevabını şu şekilde verebiliriz.

- OKU HABER, Astroloji bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3442386/astrolojideki-merkur-gerilemesi-ne-anlama-gelir