Whatsapp Telegram ve Netflix Kamu Yararı Gözetilerek Engellenebilir

Sosyal medya düzenlemesi kapsamında, BTK kamu yararını gözeterek Whatsapp, Telegram ve Netflix uygulamalarını engelleyebilecek. Yasanın yakın zamanda yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanının kızı ve kızının eşi hakkında atılan hakaret dolu tweetler sonrası Erdoğan sosyal medyaların düzenlenmesi için harekete geçti. Çok sert uyarılar yapan Erdoğan, yeni sosyal medya düzenlenmesi için meclisi işaret etti. Mecliste alınacak karar ile birçok sosyal medya denetlenecek veya erişim engeli getirilebilecek.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) çıkarılacak yeni yasa ile birlikte çok daha kapsamlı ve yeni yetkilere sahip olacak. Yeni yasada 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun ve 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunda değişiklik yapılması bekleniyor.

BTK Şebekeler Üstü Hizmetleri Engelleyebilecek

Mecliste konuşulacak yeni yasa ile hayatımızda bazı değişiklikler olacak ve hayatımıza “şebekeler üstü hizmet” terimi girecek. Yeni yasa ile beraber hayatımıza girecek terimin tanımı;

“ İnternet erişimine sahip abone ve kullanıcılara, işletmecilerden veya sağlanan internet hizmetinden bağımsız olarak biz yazılım vasıtası ile sunulan; sesli, yazılı, görsel iletişim kapsamındaki kamuya açık elektronik haberleşme hizmetleri veya yazılım platformu vasıtasıyla sunulan uygulama hizmetleri.”

Olarak açıklanıyor.

Hukukçular bu terimden yola çıkarak Whatsapp, Telegram, Netflix gibi platformlarının etkileneceğini söylüyorlar. Yeni yasa ile beraber BTK birçok internet platformuna engel getirebilecek. Yeni düzenleme ile BTK;

“ Kurum (BTK) kamu yararı gereklerini göz önünde bulundurarak şebekeler üstü hizmet sunumuna ilişkin gerekli düzenlemeleri yapmaya, yetkilendirmeksizin şebekeler hizmet sunumunun engellenmesine ilişkin tedbirleri almaya, gerektiğinde işletmecilere Kurum düzenlemelerinde öngörülen tedbirlerin alınması için yükümlülük getirmeye yetkilidir.”

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4942948/whatsapp-telegram-ve-netflix-kamu-yarari-gozetilerek-engellenebilir