Akşener Sağlık Bakanı Koca'nın SMA Hastası Çocuklar ile İlgili Açıklamasını "Para İstemeyin Benden Buz Gibi Soğurum Sizden Diyor" Şeklinde Yorumladı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener FOX TV ekranlarında yayınlanan Çalar Saat programına konuk oldu. İsmail Küçükkaya'nın sorularına cevap veren Akşener, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın “İlaç şirketlerinin baskısıyla çocuklarımızın kobay olarak kullanılmasına izin vermeyeceğiz” sözlerini  “ Yani diyor ki Sayın Bakan; para istemeyin benden buz gibi soğurum sizden...”  şeklinde yorumladı. 

Bakan Koca'nın SMA Hastası Çocuklar İçin Yapılan Kampanyalar ile İlgili Sözlerini Eleştirdi

Küçükkaya ile yaptığı sohbet sırasında "Varlık Fonu'na devredilen 75 milyon TL, SMA'lı çocuklar için kullanılsın"  kampanyası hakkında açıklamada bulunan Koca'nın sözlerini "Para istemeyin benden buz gibi soğurum sizden diyor ” şeklinde yorumlayan Akşener, tartışma yaratacak açıklamalarda bulundu. 

Meral Akşener "Millet Bunun Hesabını Verir" Dedi 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın bir Tıp doktoru olduğuna dikkat çeken Akşener, bu sözlerin kendisine yakışmadığını ifade etti. Ailelerin yaşadığı zor dönemden bahseden Akşener, ailelerin 75 milyon TL ile hasta çocuklar için ilaçların Türkiye'ye getirilmesi talebinde bulunduklarını ifade etti:

“Bir tıp doktoru olan Sağlık Bakanı'na yakışmamıştır. Gelsin bunları ailelere anlatsın, çocukları ölümün eşiğinde bir imkan var ve o imkan dışarı gönderilse 2,5 milyon dolar. Türkiye’ye getirilse 750 bin liraya halloluyor. Bir ilaç kabul görmüş bir ilaç kabul görmemiş. Bütün dikkat bu ikinci ilacın da onaylanması üzerine. Kampanyalar yapılıyor, insanlar destek oluyor. O ilacın getirilmesi ile ilgili o parayı ödemeye yönelik hiçbir sıkıntı yok. Ben SMA hastası yakınlarıyla görüştüm. Çıkıp 79 milyonu oraya verin çok fazla çocuğumuz yok, bunların ilaçları gelsin denilmiş ve bir gazetenin ön sayfasını dolduracak laf söylenmiş. Yani diyor ki, Sayın Bakan 'Para istemeyin benden buz gibi soğurum sizden'. Günü geldiğinde bunun cevabını bu millet verir. Sosyal devlet açını doyurur, çıplağını giydirir ve iyi kazanandan alır, hiç kazandıramadığına, iş veremediğine, aç bıraktığına verir. Şu anda var olanların tedavisi için ne yapacaksınız? Varlık Fonu'na gidecek. Ondan sonra kimse nereye gitti bilmez. Nerelere para gidiyor. 9 milyar TL bir müteahhidin borcu silindi.”

Akşener, Bahçeli'nin "Evine Dön" Sözlerine "Yorumlayamıyorum" Cevabını Verdi

Kendisine yöneltilen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "Evine Dön" çağrısını yorumlayamadığını ifade eden Akşener, aynı anda hem Perinçek hem de Bahçeli'ye seslendi:

 “Büyük ortağa iletilmek üzere işsizlik nasıl ortadan kaldırılır, genç işsizlik nasıl çözülür, 30 milyar TL bütçeye müteahhitler için para koyulurken tarıma 22 milyar destek konulmasının neye tekabül ettiği üzerine kafa yormalarını ve bunu Sayın Erdoğan’a sunmalarını tavsiye ediyorum” 

Akşener, Erdoğan'ın "Vitrin Süsü" Sözleri İçin Özür Çağrısında Bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a da çağrıda bulunan Meral Akşener, “Oy almak için bazı yerlerde başörtülü birkaç kişiyi adeta vitrin mankeni getirip gibi koymak kimseyi aldatmıyor, geçti o işler” sözleri ile gündeme gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslendi:

“Sayın Erdoğan’ın cuma namazı çıkıyı yaptığı konuşma üzerine bir tweet attım. 21 yaşında bir genç kızın CHP’de Parti Meclis’i üyesi olmasını, başörtülü olduğu için onu vitrin süsüne benzetti. 67 yaşında bir adam Cumhurbaşkanı ve neredeyse torunu yaşındaki bir kız çocuğuna cuma çıkışı cami avlusunda bir siyasi tercihte bulunmuş, bir siyasi partinin içinde yer almış bir kız çocuğunu siz hedef alırsanız, yaşınıza başınıza bakmadan onu vitrin süsü olmakla suçlarsanız, insani bir tepkiyi Meral Akşener verir, o tweetin anlamı odur. Sayın Soylu o tweetten incineceğine, çarşamba günü üç kadının katledildiği, bir yılda 356 kadının katledildiği bir Türkiye’de İçişleri Bakanlığı sandalyesini işgal eden sayın Soylu’nun şapkasını önüne koyup düşünmesi gerekir, bu işi beceremiyorsa da hadi bakalım eyvallah deyip istifa edip gitmesi gerekir. Yani patronuna kendini hatırlattı. Görev sahibi bir şahsın görevini icra etmesi gerekir. Ben Sayın Erdoğan’a buradan sesleniyorum, bu genç kızımızın gönlünü alın ve helallik isteyin.”

Akşener, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Atamasını Eleştirdi

AKP'li Melih Bulu'nun Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü'ne atanmasını yorumlarken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslendi:

“Bu arkadaş sizin için bu kadar değerliydi madem neden aday yapmadınız, milletvekili seçtirmediniz? Siz aday adaylığında bırakmışsınız, milletvekili adayı yapmamışsınız, Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör tayin ediyorsunuz ayıptır” diyerek tepki gösterdi. Söz konusu atamayı şımarıklık olarak adlandıran Akşener, “Ben istersem olur, o gücü böyle kullanabilirim ruh hali ayıp kısmı bu, şımarıklık ise benim şahsımın ülkesi, şahsımın üniversitesi, şahsımın her şeyi, böyle bir şey olmaz”

 

- OKU HABER, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/5951708/aksener-saglik-bakani-kocanin-sma-hastasi-cocuklar-ile-ilgili-aciklamasini-para-istemeyin-benden-buz-gibi-sogurum-sizden-diyor-seklinde-yorumladi