CHP'li Akın Türkiye Varlık Fonu'nun Borçlanmasının Normal Bir Durum Olmadığını İddia Etti, Berat Albayrak'ın Hesap Vermesini Talep Etti

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Türkiye Varlık Fonu’nun denetimi sonucunda 2019 yılında borçlanma yaşanması hakkında "2019 yılı itibarıyla Türkiye Varlık Fonu’nun Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığını üstlenen eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın bugün nerede olduğu bile bilinmiyor. 2019 yılında fonun zararı ve borçlanmasıyla ilgili Berat Albayrak’ın hesap vermesi gerekiyor" diyerek Berat Albayrak'ı işaret etti. 

Akın "Türkiye Varlık Fonu Yönetiminin Dünya Örnekleri ile Çeliştiğini" Paylaştı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, yaptığı yazılı açıklama ile Türkiye Varlık Fonu'nun kuruluş, düzen yönetim ve şeffaflık konusunda dünya örnekleri ile çeliştiğini dile getirdi. Akın, 2019 yılı Türkiye Varlık Fonu borçlu tamamladığını belirtirken, söz konusu durum ile ilgili denetim raporlarının meclise sunulduğunu ifade etti. 

“2019 yılına ait göstermelik denetim raporu; fon bünyesinde yer alan pek çok şirket ve kamu kurumuyla ilgili ayrıntı içermemesinin yanı sıra aynı zamanda gizlenmeye çalışılsa da ülkemizin en değerli varlıklarının iyi yönetilemediğini ortaya koydu. Bu yıl ayrıca varlık fonunun artık adeta bir borç fonuna dönüştüğünü de anlaşıldı. Denetim raporuna göre 2019 yılında Türkiye Varlık Fonu’nun borçlanma miktarı 135 milyar 347 milyon lira oldu. Bu fonun neredeyse yaklaşık 198 milyar lira olan öz kaynağına yakın bir miktardır."

CHP'li Akın Türkiye Varlık Fonu Hakkında Berat Albayrak'ın Hesap Vermesini Talep Etti

Türkiye Varlık Fonu denetimi sonucunda alınan veriler ile ilgili Albayrak'ın hesap vermesi gerektiğini söyleyen Akın, "Türkiye Varlık Fonu bünyesinde yer alan şirketlerin tamamı milletimizin öz be öz varlıkları olduğu halde neden zarar ettiği açıklanmalıdır." diyerek konu ile ilgili açıklama talep etti:

"Finansal hizmetlerden; enerji sektörüne, ulaştırma ve lojiktik sektöründen madencilik ve tarıma kadar dev kamu kuruluş ve şirketlerinin bulunduğu fon tek bir kişinin değil, bütün milletimizindir. Fonun neden zarar ettiği gizlenmemeli, denetim tam anlamıyla yapılmalıdır. Varlık Fonu bir aile şirketi değil, milletimizin alın teridir.”

- OKU HABER, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/6327979/chpli-akin-turkiye-varlik-fonunun-borclanmasinin-normal-bir-durum-olmadigini-iddia-etti-berat-albayrakin-hesap-vermesini-talep-etti