Alzheimerden Korunma Yolları Nelerdir ?

Alzheimer, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan ve beynin bazı fonksiyonlarının yitirilmesi sonucunda oluşan bir hastalıktır. Bellek kaybına yol açan bu hastalık, kronik ve beslenmeye dayalı hastalıklar arasında yer edinmiştir. Alzheimerdan Korunma Yolları konusunda bilgi almak için okumaya devam edin.

Alzheimerdan Korunma Yolları 

Genetik faktörlere bağlı olarak da ortaya çıkma olasılığı bulunan hastalığın bazı korunma yolları da mevcuttur. İleride yaşam kalitenizi düşürecek olan bu hastalıktan korunmak için alzheimerdan korunma yolları yazımıza bir göz atın.

Stres ve Uykusuzluk Tetikleyici Unsurların Başında 

Alzheimer hastalığı tipik bir unutkanlık hastalığı olarak algılanmamalıdır. Bu hastalığın bir takım ruhsal durumlardan dolayı da meydana geldiği uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. Özellikle stres ve uykusuzluk ileriki yaşlardaki belek kaybının başlıca etkenlerinden kabul edilmektedir. Hayatının önemli bir dönemi boyunca stresle baş etmek zorunda kalan kişilerde görülen bu hastalık genellikle Alzheimer hastalığından mustarip olan kişilerin bakımını üstelenenlerde görülmektedir. Bu hastalıkla mücadele etmek zorunda kalan kişiler, bellek kaybını çok sık yaşadığından bu kişilere refakat eden yakınları da büyük bir stres altında bulunurlar. Bu büyük stresin ilerleyen zamanlarda bellek kaybı olarak etki göstermesi durumu da sürpriz değildir. Hatta bu durum kanıtlanana kadar bazı uzmanlar bu hastalığın bulaşıcı özelliği olduğunu da düşünmüştür.

Bellek kaybına neden olan bir diğer durum da uykusuzluk halidir. Uyku kalitesi düşük olan kişilerin ilerleyen zaman dilimlerinde bu hastalığa yakalanma oranı oldukça yüksektir. Uykusuzluk beyin hücrelerinin zayıflamasına ve ölmesine neden olduğundan Alzheimer riskini arttırdığı belirtilmiştir. Yani lafın özü şudur ki ileride bellek kaybı yaşamamak adına stres oranınızı azaltmanızda ve uyku kalitenizi yükseltmenizde fayda olacaktır.

Alzheimerdan Korunma Yolları Arasında Sağlıklı Beslenme Şart

Beslenme tarzı ve hatta pişirme yöntemleri de Alzheimer ile alakalı alışkanlıklardandır. Alzheimerdan korunma yolları arıyorsanız eğer, örneğin hızlı pişen yemeklerin beyniniz için faydalı olmadığı da uzmanlara tarafından kanıtlanmıştır. Hızlı pişen besinler vücut için tehdit oluşturmakta ve bellek kaybının yaşanmasına yol açmaktadır. Bu yüzden uzman hekimler yemeklerinizi kısık ateşte yavaş yavaş pişirmeniz gerektiğini tavsiye eder. Bunun yanı sıra içerisinde bir takım kimyasal maddelerin bulunduğu pişirme kapları da bu hastalığı tetiklemektedir. Kimyasal içeren kaplar yerine çelik, porselene ve cam pişirme kaplarını tercih etmelisiniz.

Alzheimerdan Korunma Yolları Arasında Beyin Egzersizleri ve Sosyalleşme 

[caption id="attachment_186376" align="alignnone" width="2400"] cropped view of senior man playing with puzzles[/caption]

Alzheimer ile savaşan bir diğer yöntemler de beyninizi aktif bir şekilde kullanmanızdan geçen yöntemlerdir. Gün içerisinde bulmaca çözerek bellek kaybını en aza indirme şansınız mevcuttur. Beyni aktif tutmak yalnızca bellek kaybını değil pek çok hastalığı da yok ediyor. Bu yüzden bol bol kitap okumaya özen gösterebilir, çeşitli zorluklarda bulmaca çözebilir ve bir şeyleri ezberleme yoluna girebilirsiniz.

Tüm bunların yanında sosyal çevre edinmek ve haftada en az birkaç kere sosyalleşmek de Alzheimerdan korunma yolları arasında yer alır. Mutlu olduğunuz kişilerle buluşup sohbet edebilir ve farklı çevrelere dahil olarak yeni dostluklar elde edebilirsiniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Pozitif Psikoloji Nedir?

- OKU HABER, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3437400/alzheimerden-korunma-yollari-nelerdir