Karagöl Sahara Milli Parkını Geziyoruz

Karadeniz, doğal güzellikleri ve milli parkları ile eşi benzeri bulunmayan bir bölgemizdir. Karagöl Sahara Milli Parkı da Karadeniz'in en önemli parklarından biridir.

Karagöl Sahara Milli Parkı Neden Önemlidir?

Ülkemizde ki doğal güzellikleri koruma altına almak amacı ile başlatılan çalışmalarda Karadeniz bölgesi pilot bölge olarak seçilmiştir. Bu çalışma ile birçok alan Milli Park ilan edilmiştir. Artvin’in Şavşat ilçesinde bulunan Karagöl Sahara Milli Parkı, Karadeniz’e özgü tüm doğa güzellikleri bünyesinde barındıran görülmeye değer yörelerimizden biridir.

Karagöl Sahara Milli Parkına Nasıl Gidilir?

Karagöl- Sahara Milli Parkı’na karayolu ile ulaşım Artvin üzerinden sağlanmaktadır. Artvin’den Şavşat-Ardahan yolu takip edilerek yaklaşık 25-30 km mesafe gitmeniz gerekmektedir. Artvin Şavşat arası 71 Km. mesafedir. İstanbul Şavşat arası 1.388 Km. Ankara Şavşat arası 1.077 Km. ve İzmir Şavşat arası ise 1.636 Km.’dir. Havayolu ile ulaşımda en yakın havalimanı ise 137 Km. mesafe de yer alan Kars havalimanıdır.

Karagölde Nerelere Gidilir?

Karagöl-Sahara Milli Parkı Şavşat ilçe merkezine 45 km. mesafe de yer alan Karagöl ve 17 Km. mesafede yer alan Sahara yaylalarını içine alan bir bölgeyi kapsamaktadır. Karagöl Karadeniz de sıklıkla rastladığımız heyelan göllerinden biridir. Karagöl çevresi ladin ve çam ağaçları ile çevrilidir ve piknik yapma alanları bulunmaktadır. Karagöl’ün kuzeyinde yer alan Bagat mevkii ise çim kayağı pisti özelliğine sahiptir.

Sahara Yaylası ise derin vadiler ile süslü muhteşem bir doğa güzelliğe sahiptir. Vadide yükseklikleri 1800 metre olan düzlükle bulunmakta ve burada her yıl temmuz ayında “Sahara Pancar Şenlikleri" düzenlenmektedir.

Karagöl'de Ne Yenir?

Karagöl çevresinde rastlayacağınız dağ çileklerinin tadına bakmadan dönmemenizi tavsiye ederiz. Alabalık çiftliklerinde yapılan Kiremitte Tereyağlı alabalık yiyebilirsiniz. Bunun dışında hinkel, cergebas, püşürük çorbası, hasuta , kaysefe , zurbiyet gibi Artvin yöresine özgü tatları da bulmanız mümkün.

- OKU HABER, Gezi bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/3442184/karagol-sahara-milli-parkini-geziyoruz