Çiviyle Gelen Sanat: Filografi

Covid-19 salgını nedeniyle sosyal hayatımızın neredeyse sıfıra indiği şu günlerde hepimiz zaman geçirmek adına uğraş edinmek istiyoruz. Çiviler ile yapılan muntazam sanat filogram, evde zaman geçirmek için birebir. Peki filogram nedir ? İşte, detaylar!

Filografi Nedir?

Son zamanlarda adını sıkça duymaya başladığımız filografi nedir? Filografi, yazın yaklaştığı şu günlerde evlerde bulunmak zorunda oluşumuzu bir nebze unutturacak en etkili hobilerden birisidir. Filografi nedir, sorusunun en doğru cevabı; filografi, ahşap bir zemin üzerine belirli bir motifi gerçekleştirmek amacıyla çakılan çivilerin ip veya bakır tel ile birbirine bağlanmasıdır.

Bu sanat dalına yeni başlayanlar için oldukça sabır gerektiren bir uğraşı olmuş olsa da dikkat ve ince işçilik gerektirdiği için güzel bir stres atma çalışması olacaktır. Yapılan çalışmalar neticesinde ortaya çıkan sanat eserleri hayranlık uyandırmaktadır.


Ortadoğu’da doğduktan sonra bütün Dünya’ya yayılan filografi sanatı ülkemizde yavaş yavaş popülerlik kazanmaktadır. Özellikle sabır gerektiren bir hobi olduğu için ruhu dinlendirdiği ve psikolojiyi olumlu yönde etkilediği düşünülmektedir. Aslında bir yönden bakıldığında filografi nedir, sorusunun bir diğer yanıtı da sabır gereketiren bir hobi olmasıdır.


Filografi nedir, sorusunun cevabını öğrendikten sonra tabiki akla ilk gelen diğer soru da malzemelerini nereden temin ederim? olacaktır. Filografi malzemeleri, hobi malzemeleri satan dükkanlar veya internet üzerinden kolaylıkla temin edilebilir. Filografi malzemeleri ile kullanıcılar bu güzel sanat dalı için ilk adımı atabilir. Kullanılacak olan malzemeleri tek tek temin etmek ya da filografi seti olarak almak kullanıcıya bağlıdır.


Filografi Malzemeleri Nelerdir?

Filografi malzemeleri kolay temin edilebilecek malzemelerden oluşmaktadır. Bu malzemelerin temininden sonra olay tamamen kullanıcının hayal gücünüze kalmış. İster yazı ister desen isterse de bir manzara yapmak tamamen kullanıcının elindedir.

Filografi yapabilmek için ilk olarak ahşap bir levhaya ihtiyaç duyulmaktadır. Ahşap levha tercihinizde çok fazla kalın olmayan ve kolay çivi çakılabilen bir malzeme seçmek daha az yorulmayı sağlayacaktır. 8 mm. sunta başlangıç için ideal olabilir.


Yeni başlayanlar için büyük bir levha yerine daha küçük ebatlar tercih edilebilir. Çünkü büyük ebatlarda çiviler arasındaki boşluğu doldurabilmek için daha fazla ip ya da tel malzeme kullanmak gerekebilir.
Filografi örnekleri incelendiği zaman birçok filografi çalışmasının renkli bir zemine sahip olduğunu görmek mümkün olacaktır. Bu görsel ahşap levha üzerine sabitlenen kumaş ile verilmektedir. Tercih edecek kumaş rengi çalışılacak içerikle ilgilidir. Kumaş tercihi daha çok koltuk kaplama kumaşlarından seçilse de kadife veya peluş kumaşta tercih edilebilir.

Filografi yapımı için gerekli olan bir diğer malzeme ise çividir. Yüzlerce farklı çivi çeşidi kullanılabilen filografi sanatı için çok fazla büyük olmayan çiviler tercih edilmelidir. Top başlı çiviler daha güzel bir görsel sağlasa da yeni başlayanlar düz çiviler tercih edebilir. İsteğe bağlı olarak renkli çivide tercih edilebilir.
Filografi malzemeleri içerisinde en önemlilerinden birisini de filografi teli olarak saymak mümkündür.

Teknik olarak 0.3 mm. bakır tel olarak isimlendirilen filografi teli yumuşaklığı ve sağlamlığı ile filografi yapımı oldukça fazla tercih edilmektedir. Çok fazla renk alternatifi olmasa da altın ve metal renkler tercihler arasındadır.Filografi yaparken filografi teli yerine ip kullanmakta mümkün olabilir. İpler yumuşak olması ve çok fazla renk alternatifi sunması dolayısıyla kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir.

Filografi Örnekleri Nasıl Yapılır?

Yukarıda belirttiğimiz gibi filografi yapımı sabır gerektiren bir uğraştır hatta bu uğraş bir sanat dalıdır.. Fakat çiviler arasında uzayıp giden teller veya iplerle filografi desenleri ortaya çıkmaya başlayınca daha büyük bir iştah gelecektir. Filografi ile uğraşmak insana adeta terapi gibi gelir. İpleri çivilerin arasından geçirirken aynı zamanda stres de atmış olursunuz. Bunun yanı sıra bu sanatı icra ederken belli bir süre geçtiği için o anki düşüncelerden de sıyrılmış olursunuz. Yani filografi ile uğraştığınızda bir şekilde yararını mutlaka görürsünüz. Filografi örnekleri yapım aşamaları şu şekildedir:

Filografi her ne kadar sadece çivi kullanılan sıradan bir uğraş olarak görünse de başlı başına bir sanattır. Özellikle son zamanlarda çok tercih edilen bir uğraştır. Çivi sanatı ile ilgili olan kişiler, zamanının nasıl geçtiğini adeta unuturlar. Filografi nedir, filografi malzemeleri nelerdir, filografi nasıl yapılır sorularına yanıt verdik. Siz de bir filografi kiti satın alarak evde kaldığınız günleri daha verimli geçirebilirsiniz. 

- OKU HABER, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4315519/civiyle-gelen-sanat-filografi