Japonya Covid-19 Önlemleri ! Kadınlar Bebeklerini Kendileri Doğuruyor!

Tüm dünyanın büyük bir alarm durumuna geçtiği Covid-19 son dönemde çok sayıda ülkede artışa geçti. Covid-19 önlemleri konusunda sıkı bir tutuma sahip olan Japonya 'da yaşananlar ise büyük şaşkınlığa neden oldu. 

Covid-19 Önlemleri Kapsamında Tek Başına Doğum Yaptı!

Japonya'daki hastaneler koronavirüsle mücadele sürecinde uyguladığı katı kurallar ile anne ve baba adaylarının tepkisini çekti. Japonya'da yaşayan anne adayı Ayako Kato Eylül ayında doğum yaptı. Doğum sürecini ve hastanede yaşadıklarını paylaşan Kato, kendisinin küçük bir odada izole edildiğini anlattı. Çocuğunu tek başına doğurmak zorunda bırakıldığını ifade eden anne, bebeğinin göbek bağını da kendisinin kestiğini ifade etti. 

Odadan Çıkmak Yasak

Japonya'da doğum yapan anne Ayako Kato, yemek yemek için dahi izole edildiği odadan çıkarılmadığını anlatırken, dışarı ile bir bağlantı kurmasının da engellendiğini ifade etti. Konu ile ilgili açıklama yapan Japon Jinekoloji ve Kadın Do­ğum Derneği, Covid-19 önlemleri kapsamında alınan kararlar gereğince, doğum sırasında baba adaylarının annenin yanına giremediklerini ifade etti. 

Doğum Kursları İptal Edildi

Japonya'da doğuma hazırlık kursları da koronavirüs önlemleri nedeniyle iptal edilen etkinlikler arasında yer alıyor. Doğum sonrası anne ve bebek ziyaretleri de yasaklandı. Ayrıca anne adayları doğum yapmak için bir yakının yaşadığı şehre yolculuk edemiyor.

- OKU HABER, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5655799/japonya-covid-19-onlemleri-kadinlar-bebeklerini-kendileri-doguruyor