CHP’li Mahmut Tanal Yasama Görevi Sürerken Bedelli Askerlik Yapanları Eleştirdi: Hem Askere Gidiyorlar Hem Milletvekili Maaşı Alıyorlar!

CHP’li Mahmut Tanal, yasama görevi sürer iken askerlik görevini bedelli yapan ve aynı zamanda meclisten maaş alan milletvekillerini eleştirdi. Bedelli askerlik sırasında milletvekillerinin maaş aldıklarını dile getiren Tanal, devletin sigortalarını da yatırdığının altını çizdi. Mahmut Tanal, TBMM Genel Kurulu’nda yapılan 2021 yılı bütçe görüşmeleri esnasında söz aldı ve konuya ilişkin olarak şu cümleleri kullandı:

“Bu maaşın peşine düşeceğim, bunu Milli Savunma Bakanlığı’nın hesabı yatırmak zorundasınız. Bu çürümüşlüğe izin vermeyeceğiz”

Mahmut Tanal: Hem Askere Gidiyorlar Hem de Milletvekili Maaşı Alıyorlar

CHP’li vekil Mahmut Tanal, 2021 bütçe görüşmeleri esnasında mecliste, TBMM Başkanvekili Sadi Bilgiç’e verdiği soru önergesini hatırlattı. Bedelli askerlik için kaç milletvekilinin başvuruda bulunduğu soru önergesini hatırlatan Tanal şu sözleri söyledi:

“Bedelli askerlik yapan milletvekili var mı? ‘Bize bilgi verilmediği için yok’ dediniz. Bilgi Edinme Kanunu uyarınca verdim. Bu sefer de genel sekreter imzasıyla ‘haberimiz yok, bilgimiz yok’ denildi. Biraz önce Tuncay Bey (CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan) dedi ya ‘çürümüşlük’ diye, çürümüşlük bu. Hem askere gidiyor hem milletvekili maaşı alıyor hem de aynı zamanda sigortasını Meclis ödüyor. Bedelli askerlikte, askerlik borçlanması dahi yapılamazken milletvekili olan arkadaşlarımız askere gidiyor, maaşını da sigortasını da Meclis ödüyor."

Tanal: Bu Maaşın Peşine Düşeceğim

Konuşmasında TBMM Başkanvekili Sadi Bilgiç’e seslenen Mahmut Tanal, bedelli askerlik yapan milletvekillerinin maaşlarının Milli Savunma Bakanlığı’na verilmesi gerektiğini söyledi. ‘Bunu yatırmak zorundasınız’ diyen Tanal, söz konusu maaşın peşine düşeceğini şu sözlerle ifade etti:

“Hem sigortasını devlet ödeyecek hem maaşını Meclis’ten alacaksınız. Bu maaşın peşine düşeceğim, bunu Milli Savunma Bakanlığı’nın hesabı yatırmak zorundasınız. Bu çürümüşlüğe izin vermeyeceğiz”  

- OKU HABER, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/5864377/chpli-mahmut-tanal-yasama-gorevi-surerken-bedelli-askerlik-yapanlari-elestirdi-hem-askere-gidiyorlar-hem-milletvekili-maasi-aliyorlar