İzmir'de Atatürk Vagonu TCDD Tarafından Ziyarete Kapatıldı | Konak Belediye Başkanı Abdül Batur: Konak Belediyesi Atatürk’ün Vagonuna Talibiz

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, İzmir Alsancak Gar içinde yeniden ziyarete açılan Atatürk Vagonu'na talip olduklarını açıkladı. Nisan ayı Konak Belediye Meclisi toplantısında konuşma yapan Başkan Batur, şu sözlerle vagona talip olduklarını ifade etti:

"Konak Belediyesi olarak biz Atatürk’ün vagonuna talibiz. Vagonu, büyük bir onurla Konak Atatürk Meydanı'nda sergilemek en güzel hareket olacaktır. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün kemikleri de sızlamayacaktır"

Atatürk'ün Kullandığı Beyaz Vagon'a Kilit Vuruldu

Mustafa Kemal Atatürk'ün 1926 ile 1937 yılları arasında yurt içi seyahatlerinde kullandığı Beyaz Vagon, 20 Ağustos 2020 tarihinde vatandaşların tepkisine rağmen bir gece operasyonuyla garın kapalı olan iç kısmına taşınmıştı. Beyaz Vagon burada yaklaşık olarak bir buçuk ay sergilenmiş ve daha sonra giriş kapısına kilit vurularak ziyarete kapatılmıştı. Bu haberin yayılmasından sonra TCDD 3. Bölge Müdürlüğü tarafından Beyaz Vagon yeniden ziyarete açık hale getirilmişti.

Abdül Batur: Beyaz Vagon Konak Meydanı'nda Sergilensin

Konak Belediyesi Nisan ayı meclis toplantısının ilk oturumu Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Abdül Batur, toplantıda Alsancak Gar içinde tekrar yurttaşların ziyaretine açılan Atatürk Vagonu yani Beyaz Vagon'a talip olduklarını açıkladı ve şu sözlerle vagonun ziyarete kapanmasını üzüntüyle karşıladıklarını ifade etti:

"Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün seyahatlerinde kullandığı vagon Alsancak Tren İstasyonu'nda duruyordu. Daha sonra garın içine çekildi. Vagonun ziyaretçiye kapatıldığını duyduk. Bu hepimizi üzüyor. Bir kez daha talebimizi dile getiriyoruz. Konak Belediyesi olarak biz Atatürk’ün vagonuna talibiz. Vagonu, meclisimizin büyük bir onurla Konak Atatürk Meydanı'nda sergilemek en güzel hareket olacaktır. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün kemikleri de sızlamayacaktır. Biz bu talebimizi bir kez daha kamuoyuna iletmek istiyoruz.”

- OKU HABER, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/6883203/izmirde-ataturk-vagonu-tcdd-tarafindan-ziyarete-kapatildi-konak-belediye-baskani-abdul-batur-konak-belediyesi-ataturkun-vagonuna-talibiz