Davutoğlu'ndan Çin'e Tepki: İstiklalimize Hakarettir

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu,Çin Büyükelçisi açıklamalarına tepki gösterdi. Ortada diplomatik teamüllere aykırı durum olduğunu söyleyerek istiklale müdahale olduğunu ifade etti.

İstiklalimize Hakaret 

Başkent Ankara'da Çin Büyükelçisi tarafından atılan tweeti eleştiren Davutoğlu, Ankara'nın yüklü tarihi olduğunu ve gereken hassasiyetlerin gösterilmesi gerektiğini söyledi:

Dün Ankara’da Çin Büyükelçisi bir tweet atarak Türkiye Cumhuriyeti’nin başkentinde, İstiklal Savaşı’nın karargahında Doğu Türkistan konusunda haklı kaygılarını dile getiren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı ve İYİ Parti Genel Başkanı’na açıktan tehditler savurarak, açık söyleyeyim Ankara’da Türkiye’yi yönetenlere bir ayara vermeye çalıştı. Bu bütün diplomatik teamüllere aykırıdır. Bu bizim izzet yüklü tarihimize tam bir hakarettir. Bu istiklalimize hakarettir, müdahaledir. Ankara’daki büyükelçiler, misafir olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Türk Milleti’nin misafiri olarak her zaman saygı görürler. Ama birisi eğer Türkiye’de şu veya bu gerekçe ile parmak sallamaya kalkar, ayar vermeye kalkarsa ona verilecek cevap da en iyi Kahramanmaraş’tan söylenir. Haddinizi bilin. Burası Kahramanmaraş, burası Ankara.

"Millet Hesap Soracaktır"

Yaşanan durumla alakalı milletin hesap soracağını söyleyen Davutoğlu, Çin Maliye Bakanı'nın kaçıp gittiği dönemleri hatırlatarak şunları ifade etti.

Çin’in şu hani kaçıp giden Hazine Maliye Bakanı var ya onun döneminde, Türkiye’ye bir milyar dolarlık swap yatırımı var. O da karşılıklı yatırımdır. Merkez Bankası’nı kaynaksız bıraktılar, rezervsiz bıraktılar ve Çin’e el açmak zorunda kaldılar. Şimdi bir milyar dolar Çin’in swap yatırımı var diye, eğer Doğu Türkistan’a sessiz kalıyorsanız, eğer Doğu Türkistan üzerinden bize hakaret eden Çin Büyükelçisi’ne sessiz kalıyorsanız, bu millet hesabını sorar.

 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/video/6904626/davutoglundan-cine-tepki-istiklalimize-hakarettir